Przed gotowaniem, ryż należy wypłukać w kubeczku-nalać wodę i parę razy wymieszać łyżeczką. Płukać do momentu aż woda nie będzie biała, tylko przezroczysta.
Następnie odmierzyć w kubeczku ilość ryżu jaką chcemy ugotować i wrzucić do garnka. Kolejny krok-odmierzamy w tym samym kubeczku, ile wody należy dodać do garnka z ryżem.
ODMIERZAMY DWA RAZY WIĘKSZĄ OBJĘTOŚĆ WODY OD OBJĘTOŚCI RYŻU np. wrzucasz do garnka kubeczek ryżu, wlewasz dwa kubeczki wody. Do tego dodajesz łyżeczkę masła-dzięki temu po ugotowaniu ryż będzie sypki i nie będzie się sklejał. Dosalamy i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem do momentu aż w ryż wsiąknie cała woda. Gotowe do podania.
Gotowanie ryżu nie jest wcale taką łatwą i oczywistą sprawą. Wystarczy popełnić w zasadzie tylko jeden błąd, a smak ryżu nie będzie nam odpowiadał. Najtrudniej gotuje się zdecydowanie ryż, który jest sypki. Ten w torebkach gotuje się dużo prościej.
Jeżeli mowa o gotowaniu ryżu w torebkach wystarczy w zasadzie przestrzegać instrukcji, która podana jest na opakowaniu. Woreczek musi być całkowicie zanurzony w wodzie, dlatego do garnka należy wlać tyle wody, żeby torebka spokojnie cała się zanurzyła.
Pamiętajmy, że ryż w torebce należy włożyć do gotującej się wody. Zatem go wrzącej wody wkładamy ryż, tyle torebek, ile chcemy, zmniejszamy trochę ogień i gotujemy tyle, ile jest podane na opakowaniu (zazwyczaj jest to około 15 minut). Należy sprawdzać ryż, żeby się nie rozgotował.
Do wody, w której będziemy gotowali ryż warto jest dodać oleju bądź oliwy z oliwek. Spowoduje to, że ziarenka ryżu będą miękkie oraz, że nie będą się do siebie przyklejały.
Czas gotowania zależy tak naprawdę od gatunku ryżu czy szybkości gotowania (wielkości panika). Dlatego najlepiej jest sprawdzić, zanim się wyjmie torebkę, czy ryż na pewno się ugotował.
Czy brązowy ryż gotuje się tak samo?
Brązowy ryż należy wypłukać, podobnie jak ryż biały w zimnej wodzie. Płukać go należy tak długo, aż woda stanie się przezroczysta (podobnie zresztą jak w przypadku ryżu białego).
Następnie, jeżeli ryż jest stary należy przed ugotowaniem moczyć go przez około 30 minut. Spowoduje to, że ryż nie będzie taki kruchy.
Należy wsypać odpowiednią ilość brązowego ryżu ( zgodnie z proporcjami, które sobie obraliśmy; najlepiej jest zastosować następująca: 1 szklanka ryżu na 2,5 lub 3 szklanki wody).
Ryż powinno się gotować przez około 30-35 minut. Należy go obserwować, bo gotujemy go do momentu aż całkowicie wchłonie wodę. Podany wyżej czas należy liczyć od momentu zagotowania się wody. Pamiętajmy także, żeby wody nie solić. Ryż gotujemy pod uchyloną przykrywką. Jeśli zobaczymy, że ryż wchłonął wodę, należy wtedy szczelnie go przykryć. Pod koniec gotowania można nawet wyłączyć wodę i on sam spokojnie pod tą pokrywką będzie się "dusił".
Kiedy ryż już się nam ugotuje, powinniśmy odstawić go na 10 minut. Następnie należy przelać go zimną wodą i delikatnie wymieszać. I gotowe. Można podawać. Ryż brązowy idealnie pasuje do ryb czy mięsa i sosu.
Ryż pełni bardzo ważną funkcję przede wszystkim w azjatyckiej kuchni.Ryż ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie, często jest składnikiem wielu diet.
Ryż mogą śmiało spożywać alergicy, ponieważ on nie uczula. Dlatego też to własnie ryż jest jednym z głównych składników diety bezglutenowej. Jeżeli musisz mieć lekkostrawną dietę, możesz z powodzeniem jeść ryż.
Jakie są jeszcze właściwości ryżu?
Pomaga zwalczyć i zapobiegać biegunce, łagodzi także podrażnienia jelit. Ma bardzo dobry wpływ na nasz układ nerwowy. W ryżu jest ponadto dużo białka i błonnika (wspomaga trawienie) oraz witamin, które pochodzą z grupy B. W ryżu natomiast nie ma zbyt wielu tłuszczów.
Ryż zawiera także wiele złożonych węglowodanów. Ma w sobie także dużo potasu, magnezu czy żelaza i cynku. Poprawia odporność, uspokaja nasze nerwy i wzmacnia koncentrację. Dzięki zawartości witaminy E chroni także przed wolnymi rodnikami.
Ryż ma niewiele białka, jednak jest ono bardzo ważne dla organizmu człowieka, ponieważ składa się z aminokwasów egzogennych. Nasz organizm tych aminokwasów nie wytwarza i czerpie z pożywienia.
Gość
A ryż jest sypki nie po dodaniu masła, tylko po ograniczeniu wody do proporcji 1:1,5. Podobnie gotuję kaszę gryczaną na sypko - dodając jeszcze 2 liście laurowe i ziele angielskie.
joann
Często gotuję razem ze znajomymi i wszyscy się dziwią, że jest taki "sposób" na gotowanie ryżu. Dla mnie to naturalne, ale wielu ludzi nie potrafi sobie poradzić bez wspomnianych woreczków i odcedzania. Pozdrawiam:)
Gość