Zastosowania soli

Podobnie jak ocet, sól ma wiele zastosowań - nie tylko podczas przygotowywania posiłków. Jak jeszcze można wykorzystać ją w kuchni, jednocześnie ułatwiając sobie życie i oszczędzając pieniądze?

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Zastosowania soli
fot. Fotolia

Sól w większości polskich domów jest przyprawą nadającą niezastąpiony smak potrawom. Zastosowanie w kuchni, a także poza nią jest bardzo szerokie i warto poznać kilka sprytnych trików, jak ułatwić sobie życie. Po przeczytaniu tych kilku porad, stwierdzisz, że sól z powodzeniem może zastąpić drogie środki!

Sól to idealny środek do czyszczenia przedmiotów ze słomy, wikliny lub trzciny. Do tego celu używajmy suchej soli. Roztwór chłodnej wody z solą pomoże przywrócić dawny blask meblom z jasnej słomki.

Sól pomoże usunąć przykre zapachy i zanieczyszczenia z mebli i dywanów. Wystarczy wysypać suchą sól na powierzchnie, które chcemy odświeżyć i pozostawić ją najlepiej przez noc. Następnie wystarczy dokładnie odkurzyć. Sól powinna wchłonąć większość, nawet najbardziej uporczywych zapachów, także po zwierzętach. Posypanie solą ulubionego miejsca naszego pupila, może sprawić, że psiak, czy kot, będzie szukał innego miejsca.

Sól pomoże pozbyć się także zapachów po czosnku czy cebuli. Jeśli ręce przeszły tymi zapachami, a mydło nie pomaga, z pewnością na ratunek przyjdzie sól.

Gotowanie bez soli w wielu przypadkach jest niemożliwe. Przykładem są jajka w koszulkach, które w nieosolonej wodzie się nie ugotują. Białko ścina się szybciej w wodzie z dodatkiem soli.

Rozmrażanie mięsa w wodzie jest niebezpieczne ze względu na mnożące się mikroorganizmy. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy rozmrażaniu drobiu, ze względu na ryzyko rozwoju salmonelli. Rozmrażanie mięsa w roztworze wody z solą minimalizuje rozwój drobnoustrojów i zmiękcza mięso.

Sól chroni przed rozwojem pleśni. Szmatka zwilżona roztworem wody z solą przedłuży świeżość serów, a także uniemożliwi rozwój niebezpiecznych mikroorganizmów na chlebie czy warzywach.

Dowiedz się więcej na temat nietypowego zastosowania soli