Żyto posiada duże walory zdrowotne dla naszego organizmu. Chleb żytni jest pokarmem ogółu społeczeństwa. Pożywny, stanowi ciekawą alternatywę dla chleba białego. Ma właściwości regulowania pracy żołądka.
Ludową, popularną potrawą były żury i napoje żytnie. Zwolennicy zdrowego żywienia powracają do tradycji i zaleceń naturalistów i zachęcają do ponownego używania żyta, pod wszelkimi postaciami, a więc w formie zacierek, płatków żytnich, czy żurów.
Zakwas żytni sporządza się z mąki żytniej razowej, ale można też z mąki owsianej zalanej ciepłą przegotowaną wodą. W celu szybszego kwaszenia można dodać skórę z chleba i odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni (3-4 dni). Z takiego zakwasu gotujemy żur jako potrawę obiadową.
Zaleca się spożywanie go osobom cierpiącym na nadciśnienie, dolegliwości wieńcowe i inne zaburzenia serca oraz krążenia krwi. Picie napojów sporządzonych z surowego żyta jest równie zdrowe. Napój żytni pije się na zimno albo lekko podgrzany.
Pół kilo żyta należy zalać 2 litrami letniej, przegotowanej wody. Nasiona powinny być w pełni wartościowe i posiadać zdolność kiełkowania. Tak przygotowany napój odstawiamy na dwie doby, następnie przecedzamy. Lepiej zachować wodę, aby nie stracić cennych składników mineralnych. Ziarna napęczniałe trzeba rozetrzeć na sicie albo durszlaku. Powstałą miazgę opłukać odcedzoną wodą. Następnie do przesączyn dodać sok. Najlepiej smakuje połączenie soku jabłkowego. Ale może być też wiśniowy, malinowy etc. Jeżeli ktoś woli, można połączyć z mlekiem.
Do moczonego żyta można dołożyć ulubione zioła aromatyczne. Otrzymany napój można pić do woli, bez ograniczeń, najlepiej dwie-trzy szklanki dziennie.
Polecamy: ciekawe przepisy na żurek >>>