Drzewa oliwne pochodzą z Azji i uprawiane są od tysięcy lat. Gałązka oliwna od wieków była symbolem płodności i pokoju, o czym wiemy z Biblii - to właśnie z gałązką oliwną przyleciała gołębica. Oliwę ofiarowywano także starożytnym bogom, a symbolem zwycięstwa były wieńce z liści oliwnych. Drzewo oliwne swoje pierwsze owoce wydaje nie wcześniej, niż po siedmiu latach od posadzenia, ale za to owocuje przez prawie 100 lat.
Oliwa jest lekkostrawna i zawiera dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Oliwa z oliwek pozytywnie wpływa na obniżenie złego cholesterolu, przeciwdziała miażdżycy i poprawia pracę jelit. Pielęgnuje skórę i poprawia gojenie się blizn. Kuracje z oliwki stosuje się także przy kamieniach żółciowych oraz przy chorobach uszu.
W gastronomi oliwa z oliwek ma bardzo duże znaczenie. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaką oliwę kupujemy i wyróżnić kilka jej typów:
- Extra virgin, jest to oliwa najwyższej jakości, jest z pierwszego tłoczenia całych owoców. Powinno się ją spożywać głównie na surowo np. w sałatkach, jest idealną alternatywą tłuszczów zwierzęcych.
- Virgin, powstaje z drugiego tłoczenia; również jest wysoko na liście najlepszych oliw. Można ją stosować do sałatek oraz do gotowania.
- Oliwa z oliwek, jest oliwą z trzeciego tłoczenia - nie polecam jej do dań na zimno; powinno się ją poddać obróbce termicznej, czyli np. można na niej podsmażać .
- Olej ( oliwa z wytłoków), nadaje się tylko do smażenia i jest oliwą rafinowaną.
Oliwa poprawia smak potraw i podkreśla całość dania. W czasie smażenia nie wnika w głąb potrawy, tylko dodaje jej charakteru; wpływa także na chrupkość. Oliwę można stosować również do pieczenia.
Stosowanie oliwy kojarzone jest głównie z kuchnią włoską, ale warto ją stosować do wielu innych potraw np. do nasączania pieczywa zamiast masła. Oliwki można kupić w różnej postaci - ja przede wszystkim polecam te nadziewane, mają wspaniały smak.
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na oliwki czy też oliwę i tak skorzysta na tym nasz organizm.
Nina W.