Zdrowotne właściwości selera

W leczeniu, może być wykorzystywany zarówno korzeń, jak i liście selera. Obie części są bardzo zdrowe i należy spożywać zarówno te wystające podnad ziemię, jak i te pod nią schowane.

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Zdrowotne właściwości selera
fot. Fotolia

Korzeń selera zawiera olejek eteryczny, który występuje we wszystkich częściach tego warzywa i dzięki temu seler ma przyjemny zapach. W korzeniu znajdują się witaminy, niewielka ilość witaminy C, B1, B2, PP. Ponadto zawiera furanokumaryny oraz sole mineralne potasu, wapnia, fosforu, niewielkie ilości glikozydów i kwasy organiczne, a zwłaszcza szczawiany.

Liście selera zawierają prawie 100 razy więcej witaminy C niż korzenie ponadto posiadają też prowitaminę A.

Selera jest znakomitym składnikiem wielu sałatek, nie trzeba go więc nikomu zachwalać. Liście i korzenie tej rośliny, dodawane do konserw mięsnych, nie tylko podnoszą ich walory smakowe, ale i zapobiegają zbyt szybkiemu psuciu się. Seler może być wykorzystany w dietach odchudzających oraz w daniach o właściwościach uspokajających.

Związki czynne zawarte w selerze zwiększają wytwarzanie i wydalanie moczu. Może więc być polecany ludziom z obrzękami, nadciśnieniem, zakażeniami dróg moczowych i kamicą moczową, a także w reumatologicznym zapaleniu stawów. Olejek eteryczny zawarty z selerze pobudza pracę przewodu pokarmowego, poprawia apetyt i ułatwia trawienie.
Seler zawiera także związki o właściwościach przeciwskurczowych, napary z nasion selera były starym, ludowym lekiem przy bolesnym miesiączkowaniu. W chorobach skóry, w niegojących się i ropiejących ranach, w owrzodzeniach, może być wykorzystana maść selerowa, w skład której wchodzą rozdrobnione liście selera.
Ogonki selera po rozdrobnieniu mogą być używane na okłady w przypadkach choroby skóry, w pokrzywkach, trudno gojących się ranach i owrzodzeniach.

Napar z nasion otrzymać można przez zalanie 1 łyżeczki nasion 1 szklanką wrzątku. Należy go pić 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie w przypadkach bolesnego miesiączkowania.
Odwar ze świeżych korzeni uzyskuje się poprzez gotowanie rozdrobnionych korzeni. Taki odwar trzeba spożywać po 1/3 szklanki 2-3 razy dziennie w przypadkach zaburzeń trawienia i braku łaknienia.
Z selera warto też przygotować sok. Uzyska się go poprzez rozdrobnienie i wyciśnięcie korzeni. Można go spożywać po 1-2 łyżki w ciągu dnia w przypadkach zaparć, w chorobach dróg moczowych, a rozcieńczony gotowaną wodą - w przypadkach pokrzywki, zapaleń skóry, na rany i owrzodzenia.

Tak więc, przekonajmy się po raz kolejny o cennych właściwościach warzyw.

Nieziemski przepis na surówkę z selera! >>>