Batawia - prekursor sałaty lodowej

  • 3

Sałata to główny składnik smacznych i zdrowych sałatek, zarówno warzywnych, jak i owocowych. Jedną z przedstawicielek tej rodziny jest batawia - krucha, karbowana odmiana, której warto przyjrzeć się bliżej!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Batawia - prekursor sałaty lodowej
fot. Fotolia
Skąd pochodzi?

Już w latach siedemdziesiątych XX wieku została sprowadzona z Indonezji do Francji, gdzie jest kultywowana do dziś. W Polsce zaczyna mieć wielu zwolenników, ze względu na swoje walory smakowe, dlatego też częściej można ja spotkać na półkach sklepowych.

Jest to odmiana sałaty siewnej, która powstała z połączenia sałaty głowiastej oraz listkowej. Charakteryzuje się zwinięta główką o karbowanych, najczęściej zielono-fioletowych liściach. Możemy spotkać także odmiany zabarwione na czerwony lub ciemnobordowy kolor, co zwiększa atrakcyjność sałatek, w których były użyte.

Właściwości zdrowotne

Garść listków sałaty obfituje jedynie w 12 kalorii, co przemawia do wielu osób, przebywających na diecie. Zawiera żelazo oraz błonnik, dodatkowo wspomaga trawienie, co przyspiesza przemianę materii. Jest to jeden z głównych powodów, dla których jest szczególnie polecana dla walczących z nadmiernymi kilogramami.

Jeżeli chcesz utrzymać serce w dobrej kondycji, warto zastąpić słone, tuczące przekąski, bogate w tłuszcze trans, na batawię, równie chrupiącą, lecz zdrową! Witamina C zawarta w niej pomaga wraz beta-karotenem zapobiegać oksydacji cholesterolu i narastaniu na ściankach tętnic.

batawia

Zawartość kwasów omega-3 i omega-6 wpływa korzystnie na włosy, skórę oraz paznokcie, dlatego też warto zastąpić apteczne suplementy diety na naturalna dawkę zdrowia i urody!

Długotrwały brak snu spowalnia organizm i prowadzi do wielu poważnych chorób. Zawarty w sałacie lactucarium pomaga w zasypianiu, nie powodując skutków ubocznych jego działania. Sok ze zmiksowanych liści lub garść spożytych na surowo dziennie pomoże zregenerować organizm, ułatwiając spokojny sen.

Diabetycy, narażeni zewsząd na produkty o wysokim wskaźniku glikemicznym powinni uzupełnić swoją dietę właśnie w batawię oraz jej krewniaczki. Niewielka ilość kalorii oraz znikoma zawartość cukrów sprawia, że to idealny dodatek do każdego obiadu czy sałatki.

Jak wybrać tą właściwą?

Chrupiąca i świeża batawia to podstawa każdej udanej sałatki. Podczas wyboru sprawdźmy, czy liście są wystarczająco jędrne i sprężyste, by móc cieszyć się ich smakiem w pełni. Jeżeli chcemy, aby dłużej pozostała apetyczna, należy przechowywać ją w lodówce, maksymalnie do czterech dni. Każdy liść myjemy dopiero podczas przygotowywania potrawy, nie ryzykując utraty chrupkości sałaty.

batawia 2

Kuchenne inspiracje

Idealnie komponuje się wraz z kozim serem i papryką w wiosennej sałatce, podawanej jako dodatek do dania głównego lub jako lekki posiłek w cieplejsze dni. To także znakomite urozmaicenie każdej szkolnej kanapki! Pomidor, batawia oraz ulubiona szynka drobiowa tworzą perfekcyjną parę.

Znane i lubiane wrapsy, zarówno na ciepło jak i na zimno, wraz z sałatą pozwalają na wyczarowanie różnych wariacji smakowych. Połączenie łososia, batawii oraz kremowego serka philadelphia zyska uznanie wśród wielu smakoszy szybkich przekąsek.

Zachęcamy do wypróbowania tej chrupiącej i apetycznej sałaty w swoich sałatkach przez cały rok. Jak wykorzystujecie ją w swojej kuchni?