Jak prawidłowo gotować kaszę jaglaną?

  • 7

Z kaszy jaglanej możemy przygotować nie tylko pyszny obiad, ale także wartościowe śniadanie i deser. Sprawdź jak!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Jak prawidłowo gotować kaszę jaglaną?
fot. Fotolia

Choć kasza jaglana w naszych rejonach znana jest od wieków, jakiś czas temu odeszła w zapomnienie. Warto jednak przyjrzeć się jej dokładniej! Okazuje się, że to świetna alternatywa dla tak popularnego na naszych stołach ryżu – możemy wykorzystać ją do dań na słono oraz do słodkich deserów. Znajdziemy ją w sklepach ze zdrową żywnością, na bazarze lub nawet w pobliskim sklepie spożywczym – w niewygórowanej cenie.

Kasza jaglana powstaje z nasion prosa. Pod względem wartości odżywczych podobna jest do kaszy gryczanej – zawiera dużą ilość białka, mało skrobi, a ponadto witaminy B1, B2, B6, żelazo i miedź. Idealnie wpisuje się w jadłospis zarówno osób dorosłych, jak i dzieci oraz alergików.

JAK PRAWIDŁOWO UGOTOWAĆ JAGLANKĘ?

Oczywiście istnieje kilka metod na ugotowanie kaszy, jednak naszym celem będzie przyrządzenie jej w postaci sypkiej - najbardziej lubianej przez nasze podniebienia.

Na początku dobrze jest dokładnie umyć ziarna w zimnej wodzie – możemy wykorzystać drobne sito i umyć ją pod bieżącą wodą lub kilka razy płukać kaszę w naczyniu, po czym odsączyć wodę.

Następnie wrzucamy ją na lekko posolony wrzątek (na każdą szklankę kaszy przypada 2,5 szklanki wody), najlepiej z dodatkiem łyżki masła. Niektórzy dosypują także niewielką ilość sproszkowanej witaminy C, która eliminuje gorycz i wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w zbożach.

Innym sposobem na pozbycie się goryczki i wydobycie lekko orzechowego aromatu z kaszy jest podprażenie jej na suchej patelni. Wsypujemy na suchą patelnię kaszę i podprażamy, dopóki nie poczujemy charakterystycznego orzechowego aromatu!

Gotujemy pod przykryciem przez około 20 minut na małym ogniu. Nie mieszamy! Podobnie jak w przypadku gotowania ryżu między ziarenkami tworzą się kanaliki, którymi uchodzi gorące powietrze, dzięki czemu temperatura przy dnie reguluje się sama. Po 20 minutach sprawdzamy, czy wchłonęła płyn i jest już gotowa.

Nie dolewamy wody, aby się nie rozgotowała ani też nie zostawiamy jej na ogniu dłużej, bo może się przypalić. Jeśli zauważymy, że po 20 minutach gotowania jest twardawa, możemy włożyć ją do piekarnika lub gotować na parze, aby doszła do sypkiej postaci. Można także garnek z kaszą jaglaną owinąć w koc lub kołdrę i na godzinę odstawić w ciepłe miejsce, aby doszła do siebie. Gotowe!

NA SŁODKO…

Przepisy na desery z kaszy jaglanej wykorzystywały już nasze babcie – te słodkości nie wymagają wiele zachodu, a smakują wyśmienicie! Właśnie o tej porze roku, przy mrozach za oknem warto dogadzać sobie takimi pysznościami.

Oto przepis na bardzo prosty deser:

Potrzebujemy (oprócz kaszy) kilku jabłek, rodzynek, migdałów lub orzechów włoskich, miodu, kilku kropel soku z cytryny i cynamonu. Obrane i pokrojone w plasterki jabłka dusimy na odrobinie wody i masła przez 10 minut w rondlu. Następnie wrzucamy rodzynki, orzechy lub migdały i skrapiamy sokiem z cytryny. Dodajemy ugotowaną wcześniej kaszę, trzymamy jeszcze chwilkę na małym ogniu, mieszamy i dosypujemy cynamon. Podajemy polewając deser miodem lub posypując cukrem. Polecamy spróbować także z jogurtem naturalnym.

Ten sam deser możemy przygotować w piekarniku. W naczyniu żaroodpornym układamy warstwami: kaszę (nie w pełni ugotowaną), następnie podduszone jabłka z orzechami i cynamonem, na górze znów kaszę. Zapiekamy pół godziny w niskiej temperaturze.

Kasza jaglana     

POMYSŁY NA OBIAD I NIE TYLKO

Na dobry początek dnia polecamy pożywny omlet z kaszą jaglaną. Prosty w przygotowaniu, dostarczy energii na cały dzień! Co ważne, takie śniadanie bez obaw możesz podać swoim dzieciom.

Kasza jaglana w wersji wytrawnej? To żaden problem - można z niej przygotować wiele różnorodnych dań. Spośród wielu przepisów chcielibyśmy szczególnie polecić wam kaszę jaglaną z dynią i wieprzowiną - idealna propozycja na obiad, zwłaszcza na jesienne, chłodne popołudnie.

Jeśli szukacie pomysłu na bezmięsne danie, koniecznie spróbujcie papryki faszerowanej kaszą jaglaną i warzywami. To kolejny prosty w przygotowaniu przepis, który doskonale sprawdzi się jako obiad lub kolacja. Polecamy!

Jak podawać obiad, to dwudaniowy? I na tę okoliczność mamy doskonałą propozycję! Krupnik z kaszy jaglanej, który przygotujecie w niecałą godzinę to dobry pomysł również dla osób stosujących dietę bezglutenową. Pyszny!

Lekka przystawka, która idealnie sprawdzi się na spotkaniach z przyjaciółmi to połączenie kaszy jaglanej z warzywami i łososiem. Możecie ją przygotować na poczekaniu, kiedy z niespodziewaną wizytą pojawią się w Waszym domu goście.

Połączenie jaglanki z bobem w sałatce pozytywnie was zaskoczy! Smak tego warzywa doskonale komponuje się z kaszą. Sałatkę możecie zabrać ze sobą do pracy - to znakomity pomysł na drugie śniadanie!

Przepis na zapiekankę z kaszy jaglanej z pieczarkami możecie wykorzystać na kolację. Będzie to pożywny i smaczny posiłek dla całej rodziny. Smacznego!

Proponując przepisy na każdą okazję, nie możemy pominąć słodkiego  elementu, jakim jest deser! Korzystając z naszego przepisu przygotujecie zdrowe ciasto na bazie kaszy jaglanej z dodatkiem suszonych owoców i miodu. Pycha!

Kasza jaglana

Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami na temat kaszy jaglanej! Jak często gości na waszych stołach? W jakiej odsłonie lubicie ją najbardziej - w wersji wytrawnej, czy w formie pysznego deseru? Zapraszamy do komentowania i dodawania przepisów!