10 września Święto Grzybów

Polskie lasy są siedliskiem smacznych i aromatycznych grzybów. To właśnie z tego powodu 10 września obchodzimy Święto Grzybów. W wielu regionach Polski są obchodzone imprezy, festyny. Przykładem jest Węgliniec, który nosi miano grzybowej stolicy. W tym artykule pokażemy Wam kilka przepisów naszych użytkowników. Zapraszamy!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
10 września Święto Grzybów
fot. Fotolia

Święto Grzybów jest obchodzone w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, w Czechach, jednak to my mamy powód do dumy. Możemy poszczycić się wyjątkowo urodzajnymi lasami oraz wspaniałymi grzybiarzami. Nie da się ukryć, że grzybobranie jest chyba jednym z najpopularniejszych hobby w Polsce.

Co warto wiedzieć?

Grzyby składają się w 90% z wody, 1-4% z białka, przez co noszą miano "mięsa lasu". W składzie grzybów znalazło się również miejsce na witaminy A, B1 oraz B2, jak również w małych ilościach C. Jeżeli, mówimy o witaminach, warto wspomnieć, że dominującymi składnikami są również: fosfor, wapń, żelazo i potas. 

Niestety grzyby oraz potrawy z nich zrobione nie są przeznaczone dla wszystkich. Grzyby zaliczane są do składników ciężkostrawnych, dlatego nie powinny ich jeść dzieci do lat 3 oraz osoby z wrażliwym układem pokarmowym. Trawienie grzybów przez nasz organizm ułatwią jednak zioła, najlepiej świeże i aromatyczne. 

                                                           

Czarujące grzyby

Grzyby nieźle potrafią nam zawrócić w głowie. Podajemy je w postaci marynowanej, gotowanej, pieczonej czy smażonej. Sztandarowym daniem jest jednak zupa grzybowa. Tuż za nią stoją: pierogi z grzybami, tarty czy sosy. Ponieważ 10 września obchodzimy ich święto, zapraszamy wszystkich do Węglińca, na wielkie obchody w dniach 13-14 września 2014 roku, które organizowane są pod gołym niebem. Ponadto, przedstawiamy wam kilka przepisów naszych użytkowników.

2milutka przedstawia kruche tartinki z maślakami, jak sama zaznaczyła danie to pachnie lasem i jesienią. Kotleciki z sosem z prawdziwków są pięknym dziełem użytkowniczki joana30. Ten aromatyczny sos niby uniwersalny, a jednak niezapomniany. Kloruś serwuje zupę grzybową z kaszą i białym winem, ale jaką. Dodatek alkoholu jedynie wzbogaca smak pysznej i tradycyjnej zupy. Na koniec pod nóż i widelec idą pierogi z grzybami i mięsem, receptury zewy

kruche tartinki z maślakami zupa grzybowa z kaszą i białym winem

Szczególnie w Święto grzybów, zachęcamy do wypróbowania przepisów na dania z grzybami w roli głównej!