ABC kuchni węgierskiej

Kuchnia węgierska, to kuchnia, która ma pokaźne złoża nie tylko pysznych dań, ale także doskonałych składników.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
ABC kuchni węgierskiej
fot. Fotolia

Co prawda większość składników została "zapożyczona" lub przywieziona przez sąsiadów z innych krajów np. papryka przez Turków, a winogrono przez Serbów.
Nam, Polakom, z kuchni węgierskiej na pewno doskonale znane są ich dwie sztandarowe potrawy. Chodzi o leczo i gulasz. Oczywiście nie są to jedyne, pyszne dania tej kuchni.

GULASZ WĘGIERSKI
Różni się nieco od tego, który znamy z naszych domów. Tam przypomina raczej zupę, która składa się z warzyw, ziemniaków i wołowiny.

LECZO
To danie duszone, w skład którego wchodzi zawsze papryka, cebula i pomidory. Czasem dodawana jest, dobrze nam znana w tym daniu, cukinia i czosnek, a także inne warzywa. Warto wiedzieć, że danie to, bardzo często jest wekowane przez gospodynie domowe i pozostawiane w spiżarni na czarną godzinę. Później dodawane jest do nich różnego rodzaju mięso.

INNE NIEZWYKŁOŚCI
Kuchnia węgierska oprócz lecza, gulaszu i doskonałych papryk, może poszczycić się wybornymi wędlinami, w tym pyszną salami, która po okresie wędzenia jest jeszcze przechowywana przez 3 miesiące po to, aby nabrała pysznej, wybornej i charakterystycznej dla niej białej skórki. Takie salami, jest najczęściej tworzone w stolicy salami na Węgrzech, Szegen.

Pysznym deserem węgierskim są naleśniki. Nadziewany orzechami, rodzynkami, rumem i polane gęstą, ciemną czekoladą, są ubóstwiane przez Węgrów. Dodatkowo również cenionym deserem jest biszkopt nasączony rumem i polany czekoladą z bitą śmietaną, nazywany somlói galuska. Warta polecenia jest też ich pyszna strudla.

NIE MASZ WINA NAD WĘGRZYNA
Tak brzmi popularne przysłowie. A mają się oni czym poszczycić. Na Węgrzech dostępnych jest mnóstwo regionów winiarskich, w których można dostać wino najlepsze z najlepszych. Czerwone, najczęściej dodawane jest do dań, a białe, do deserów.

Jak sami widzimy, pyszna węgierska kuchnia jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko odrobina chęci :).


Poznaj niezwykłe przepisy kuchni węgierskiej! >>>