Aioli - król wśród sosów śródziemnomorskich

  • 2

Sos Aioli nazywany "masłem Prowansji" uznawany jest za fundament kuchni śródziemnomorskiej. Intensywny w smaku i aromatyczny pasuje do mięsa, ryb i różnego rodzaju przekąsek. Dobrze ukręcony sos jest tak gęsty, że można postawić w nim łyżkę.

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Aioli - król wśród sosów śródziemnomorskich
fot. Fotolia
Sos Aioli nazywany "masłem Prowansji"  jest bardzo znany na terenach Morza Śródziemnego m.in. w Hiszpanii, Prowansji. Jest jednym z ważniejszych składników, a wręcz można by powiedzieć fundamentów kuchni śródziemnomorskiej. Sos Aioli wziął swoją nazwę od dwóch słów, ALH- czyli czosnek i OLI, czyli oliwa. Nazywany „masłem Prowansji”. Bliżej mu do majonezu niż do masła.

Sposobów na przygotowanie sosu Aioli jest tak dużo, jak wiele jest tradycji kulinarnych południa Europy, gdzie ten sos jest najczęściej używany. Jednakże praktycznie w każdym kraju do użycia tego sosu używa się czosnku, oliwy, żółtek i sosu cytrynowego/limonkowego. Kolor sosu najbardziej zbliżony jest do żółtego. Warto wiedzieć, że np. wersja katalońska sosu nie zawiera żółtka.

Z CZYM I JAK UŻYWAĆ

Sos Aioli jest najlepszy do pieczonych ryb, drobiu, wołowiny, jagnięciny i jajek. Pasuje także do małż św. Jakuba i surowych warzyw. Można posmarować nim wierz dania i zapiec. Smaku sosu stanie się wtedy mniej czosnkowy, danie zostanie pokryte cienką skorupką.

Aioli doskonale pasuje także w postaci dipu. Sos jest mniej kaloryczny i może zastąpić majonez. Idealnie komponuje się z grillowanymi ziemniakami, pieczywem i warzywami, rybami i mięsem.

"Masło Prowansji" jakim jest sos aioli to król wśród  francuskich sosów.  Ciekawostką jest to, że jeśli sos jest dobrze zrobiony i jest tak gęsty, to można w nim postawić łyżkę, która się nie przewróci.


Zdjęcie: Fotolia

PRZYGOTOWANIE SOSU AIOLI

Przygotowanie sosu nie jest trudne. Wystarczy tylko niecałe 10 minut, by cieszyć się jego pysznym smakiem.

SOS AIOLI:
5 ząbków czosnku
1 żółtko
ok. 125 ml oliwy z oliwek
1 łyżeczka soku z cytryny
pieprz czarny do smaku
sok limonkowy do smaku
szczypta soli morskiej

Czosnek pozbawić skórki, rozłupać na ząbki i rozgnieść. Dodać sól i żółtko. Dokładnie ubić. Cały czas ubijać i dodawać oliwę z oliwek. Na koniec dodać pieprz czarny, sok limonkowy i sok z cytryny. Ubijamy do otrzymania konsystencji sosu.

Podany przepis jest przepisem jednym z popularniejszych. Istnieje także klasyczny, starodawny przepis na sos aioli, który składa się z dwóch ewentualnie trzech produktów.

SOS KLASYCZNY AIOLI
1 czosnek
Ok. 250 ml oliwy z oliwek

Obrany czosnek podzielić na ząbki, posiekać i utrzeć w moździerzu. Dodawać małe ilości oliwy z oliwek, a kiedy zacznie gęstnieć, można dodać większym strumieniem. Mieszać do utworzenia się pasty. Sos można doprawić sokiem z cytryny lub solą. Ta wersja sosu jest ostrzejsza. Jeśli nie lubisz zbyt ostrych smaków. Odstaw zrobiony sos na następny dzień, wtedy będzie mniej ostry w smaku.

Polecamy Wam sos aioli! Możecie się skusić i sami przygotować go w domu lub kupić w sklepie już gotowy.

Sprawdź jak zrobić domowy majonez krok po kroku >>>