Brukiew: odmiana kapusty

To symbol krzepkości. Ma wiele nazw, uprawia się ją jako roślinę pastewną i warzywo. Kiedyś często gościła na naszych stołach. Co warto o niej wiedzieć? Zapraszamy do lektury artykułu!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Brukiew: odmiana kapusty
fot. Fotolia
Ogólne informacje

Brukiew, karpiel, kwaczek - wszystkie te nazwy odnoszą się do tego samego warzywa. Roślina ta należy do rodziny kapustowatych, występuje tylko w uprawie, nie rośnie dziko. Jest rośliną dwuletnią.

Pierwsza wzmianka o tym warzywie pochodzi z 1620 roku. W swoim dziele Prodomus wspomina o niej szwajcarski botanik Gaspard Buhin. Brukiew pochodzi natomiast ze Skandynawii lub Rosji, gdzie uprawiana jest na szeroką skalę po dziś dzień. Pod koniec XVIII wieku bądź na początku XIX warzywo to zaczęło być uprawiane w Anglii. Masowo spożywano ją podczas II wojny światowej, produkowano z niej sok.

Jak smakuje brukiew?

Ma ostry smak. Jej skórka jest jasnożółta o fioletowym nalocie. W smaku przypomina skrzyżowanie trzech następujących warzyw: kalarepy, rzodkiewki i kapusty. To sycące i niskokaloryczne warzywo, może stać się składnikiem diety osób dbających o linię.

Wartości i właściwości brukwi

Zawiera wiele witamin, między innymi: A, B1, B5, B6, B9, B12, C, D i minerałów: wapń, żelazo, magnez, cynk, siarka i jod. To doskonałe źródło beta-karotenu. Brukiew działa bakteriobójczo, wzmacniająco i moczopędnie. Pomocna jest w takich chorobach jak zapalenie układu moczowego czy trądzik. Przeciwdziała również wypadaniu włosów.

Wiele właściwości posiada sok z rzepy. Zaleca się pić go podczas takich schorzeń jak katar, przeziębienie czy angina. Jak należy zrobić ten sok? Otóż, musisz wydrążyć warzywo i do środka wsypać trochę cukru (1/3 szklanki wystarczy). Po kilku, około 5-6 h wytworzy się drogocenny dla zdrowia sok.

Warzywo to przeciwdziała chorobom układu pokarmowego oraz dróg żółciowych. W medycynie ludowej brukiew wykorzystywano jako środek przeczyszczający w długo trwających zaparciach.  

Brukiew zawiera także glukozynolaty, czyli substancje antyrakowe. Zalicza się ją do warzyw, które mają jedno z największych działań przeciwnowotworowych.

Jaką brukiew kupić?

Jeśli brukiew jest świeża, powinna być czysta, bez żadnych plam i przebarwień oraz jędrna. Należy ją umyć, a następnie obrać ze skórki. Można ją jeść na surowo, kisić, dusić bądź gotować. Z brukwi możesz przygotować pyszną surówkę bądź zapiec ją w sosie beszamelowym. Z tej rośliny przyrządzisz smaczne zupy lub zapiekanki. Warzywo to można również faszerować mięsem.

brukiew

Zdjęcie: Fotolia

Uprawa brukwi

Roślina ta uprawiana jest w klimatach umiarkowanych oraz chłodnych (jako warzywo i roślina pastewna). W pierwszym roku wegetacji rośnie wieniec z liści odziomkowych i korzeń spichrzowy, natomiast w drugim roku pojawia się pęd nasienny. W Polsce sieje się ją w kwietniu na głębokości około 1,5-2 cm.

Ważna uwaga

Choć brukiew to bardzo zdrowe warzywo, nie można jadać jej zbyt często. Dotyczy to przede wszystkim osób, które  borykają się z niedoczynnością tarczycy. Roślina ta może niestety pogłębić ich problemy zdrowotne. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie spożywania uwalniane są cyjanki, które hamują transport jodu w tarczycy.

Co ciekawego możesz przyrządzić z tego warzywa?

Jesteśmy przekonani, że pyszna zupa z żółtej brukwi zasmakuje każdemu!. Ugotuj ją na mięsie wieprzowym bądź na gęsinie, a jej smak na pewno zaskoczy pozytywnie nie tylko Ciebie, lecz także Twoich najbliższych. 

Puree z brukwi z brukselką smakuje równie wyśmienicie. Warto wiedzieć, że często w ten właśnie sposób przygotowuje się brukiew w kuchni angielskiej.

Warzywo to doskonale sprawdzi się także jako składnik surówki do obiadu! Jeśli jeszcze nie przyrządzaliście tego warzywa w takiej formie, z pewnością będzie to miła, pełna witamin (smakowa) odmiana. Polecamy!

A czy Wy przygotowujecie to warzywo w swojej kuchni? Może macie swoje sprawdzone przepisy? Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi pomysłami!


Zobacz także 5 odmian kapusty. Jak je przyrządzić? >>>