Brukselka - niedocenione warzywo

  • 3

To małe, niepozorne warzywo jest tak naprawdę skarbnicą różnych substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Dowiedz się więcej o tym warzywie i odkryj przepisy na inspirujące dania z brukselką!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Brukselka - niedocenione warzywo
fot. Fotolia
Trochę teorii

Brukselka to tak naprawdę nazwa kapusty warzywnej brukselskiej, tylko my zwyczajowo nazywamy ją brukselką. Pochodzi z Belgii, gdzie powstała w wyniku skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej. W Europie Zachodniej i Północnej zaczęła być uprawiana od XVII wieku. Brukselka jest rośliną dwuletnią. Nazwa tego małego warzywa pochodzi od stolicy Belgii, w której zaczęła być uprawiana najwcześniej, a mianowicie od Brukseli.  Do największych producentów brukselki zaliczam Belgię, Holandię, Kanadę, Niemcy oraz Anglię.

O brukselce słów parę

Warzywo to nie cieszy się w naszej kuchni zbyt dużą popularnością. Ma to zapewne związek z tym, że podczas gotowania zyskuje charakterystyczny smak, który nie wszyscy lubią. Dlatego, kiedy gotujemy brukselkę musimy uważać, żeby jej nie rozgotować. Brukselka jest najmłodszym warzywem spośród warzyw z rodziny kapustnych. Co ciekawe, to właśnie ją, brukselkę, uznaje się za najzdrowszą odmianę kapusty, dlatego warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i jeść jej jak najwięcej.

b

Zdjęcie: Fotolia

Właściwości brukselki

To źródło naprawdę wielu witamin. W tym warzywie znajdziemy witaminę A, B1, B2, B5, B5, K, H oraz E. Brukselka zawiera także bardzo dużo witaminy C, około 200 gram tego warzywa zaspokaja dziennie zapotrzebowanie naszego organizmu na tę witaminę. W brukselce znajdują się także minerały: wapń, potas, magnez, fosfor,  żelazo, sód, mangan, cynk, błonnik pokarmowy, miedź, cynk. kwas foliowy, węglowodany, białko oraz karoten. Sami zatem widzicie, ile bogactwa znajduje się w tych małych kapustkach. Poza tym są niskokaloryczne, w 100 gramach tego warzywa znajdują się zaledwie 42 kalorie. Możesz zatem uczynić składnikiem swojej diety odchudzającej właśnie brukselkę.

brukselka
Zdjęcia: Fotolia

Brukselka działa przeciwzapalnie, wspomaga pracę naszego serca oraz układu naczyniowego. Warzywo to zapobiega również miażdżycy. Teraz ważna informacja dla osób, które mają duży cholesterol: jedzenie brukselki (surowej lub ugotowanej) pozwala zmniejszyć poziom niedobrego cholesterolu we krwi. Witamina A, którą zawiera brukselka jest niezbędna przede wszystkim w prawidłowym wzroście dzieci, dzięki niej narządy wzroku działają prawidłowo. Ponadto witamina A wspomaga naszą skórę, naskórek oraz błony śluzowe.

Warzywo to wzmacnia system immunologiczny naszego organizmu, wspomaga także układ pokarmowy, trzustkę i likwiduje przykrą dolegliwość, którą są zaparcia. Jeżeli cierpisz na chroniczne zmęczenie, dieta bogata w brukselkę będzie miała na Ciebie dobroczynny wpływ, warzywo to pomaga również w bólach reumatycznych. Brukselka ma działanie przeciwnowotworowe, zaleca się ją spożywać także w nowotworach np. piersi czy wątroby i jelit.

brukselka
Zdjęcie: Fotolia

Brukselka ma naprawdę wiele właściwości, które dla zdrowia ludzkiego są nieocenione. Powinniśmy zatem wprowadzić to warzywo do swojej diety i przekonywać dzieci, by z chęcią ją jadły. Z brukselki można przyrządzić zupę, gulasz czy zapiekankę. Idealnie też pasuje do dań mięsnych. Można to warzywo dodawać do sosów, wspaniale smakuje z czosnkiem i orzechami.

Brukselka = zdrowie. Skorzystaj z naszych przepisów i zobacz, co ciekawego możesz przyrządzić z brukselki!

Kikimora666 poleca naleśniki z brukselką. Oprócz nich, w naleśnikach znalazła się także śliwa i ser lazur. To połączenie smaków jest naprawdę wyśmienite i łatwe w przygotowaniu!

A może by tak mielone kotleciki z brukselką? Przepis ten poleca Koper. Ugotowane na parze są bardzo delikatne, i, co najważniejsze, pyszne i zdrowe.

         

Pieczoną brukselkę przygotowała Mniam1. Można podać ją do obiadu lub wykorzystać jako samodzielne danie (np. upiec z ziemniakami i boczkiem).

Cukiereczek13 poleca orzechową zupę z brukselką. Zupa ta jest z dodatkiem masła orzechowego, zatem Ci, którzy nie przepadają za brukselką, w tej zupie na pewno ją pokochają!

Polecamy przepis na kapuśniak z brukselki >>>