Congee – poznaj zalety kleiku ryżowego

Congee czyli kleik ryżowy, to popularna azjatycka potrawa. Do jego zrobienia potrzebujesz dowolnego ryżu oraz wody. Lekkostrawne danie podaj z ulubionymi dodatkami.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Congee – poznaj zalety kleiku ryżowego

Czym jest congee?

Congee to nic innego jak kleik ryżowy, a w dosłownym tłumaczeniu „ryż-woda”. To popularne danie w Chinach – spożywa się je głównie na śniadanie, ale także w ciągu dnia. Congee jest lekkostrawne, doskonałe przy problemach żołądkowych, wysokim cholesterolu, problemach jelitowych. Dzięki zawartości kolagenu odbudowuje i nawilża organizm. Świetnie sprawdzi się dla osób chcących oczyścić organizm lub przejść na lekką dietę w celu zrzucenia zbędnych kilogramów.

Kleik ryżowy to bardzo łatwa i tania w przygotowaniu potrawa. Potrzebujesz jedynie ryżu i wody. Kluczem do prozdrowotnych właściwości congee jest długie gotowanie ryżu, aż do całkowitego rozgotowania.

W tradycyjnej medycynie chińskiej congee jest uważane za najbardziej harmonijną potrawę – odzwierciedlenie równowagi między jin i jang. Dlatego tak wielu Chińczyków zaczyna swój dzień od tego ciepłego, pożywnego i kremowego dania.
 

Congee - przepis podstawowy

Do ugotowania congee potrzebujesz dowolnego ryżu – sprawdzi się tu świetnie zarówno biały długoziarnisty, jak i brązowy.

Składniki:
  • 1 szklanka ryżu,
  • 10 szklanek wody.
Wykonanie:
  1. Ryż przepłucz na sicie kilka razy. Wsyp do dużego garnka i zalej wodą w proporcji 1:5 – jedna szklanka ryżu na pięć szklanek wody. Zostaw do namaczania, najlepiej na noc.
  2. Następnego dnia wylej wodę z namoczonego ryżu i zalej go świeżą wodą w proporcji 1:10 – na jedną szklankę ryżu przypada dziesięć szklanek wody.
  3. Zagotuj ryż na pełnym gazie, co chwilę mieszając.
  4. Kiedy ryż się zagotuje, zmniejsz gaz do minimum i zdejmij pokrywkę. Ryż powinien gotować się aż do całkowitego rozpadnięcia ziarenek i osiągnięcia zawiesistej, kremowej konsystencji.
  5. Od czasu do czasu mieszaj kleik ryżowy, aby nie przywarł do dna.  
  6. Po upływie ok. 4 godzin congee jest gotowe do spożycia.

Congee kleik ryżowy - przepis podstawowy
fot. Adobe Stock

Gotowe congee po wystygnięciu możesz przechowywać w szklanym słoiku. Aby zjeść potrawę z kleiku ryżowego, wystarczy go podgrzać.

Z czym podawać congee?

W Chinach najpopularniejsza wersja congee to ta podawana z plastrami wieprzowiny i prażonymi orzeszkami sojowymi - bardzo tłusta i kleista.

Congee - chiński kleik ryżowy z wieprzowiną
fot. Archiwum prywatne

W europejskich realiach congee możesz podać w dowolnej wersji – na słodko i na słono. Oto kilka propozycji na podanie congee:

Congee na słodko

Kleik ryżowy możesz potraktować jak ugotowane płatki owsiane na owsiankę. Baza takiego dania, jest raczej mdła, ale można nadać mu smaku słodkimi dodatkami, jak:

Congee na słono

Słone congee może stać się pełnowartościowym obiadowym daniem. Dodaj do niego ulubione składniki i ciesz się sytą i lekkostrawną potrawą. Zobacz, jakie składniki dodać do congee na słono:

Congee na słono Congee na słodko
fot. Adobe Stock

Congee doprawiaj według uznania – sam kleik nie ma wyraźnego smaku, dlatego jest doskonałą bazą do wielu potraw.