Czarny bez - magiczna roślina

Czarny bez w medycynie ludowej wykorzystywany jest od dawna. Traktowano go jako czarodziejską roślinę, która chroni przed złymi mocami. Co jeszcze warto o niej wiedzieć i jak możemy wykorzystać ją dzisiaj?

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Czarny bez - magiczna roślina
fot. Fotolia
Dziki bez czarny to roślina o bogatych właściwościach leczniczych. Nazywa się go także bzem lekarskim, bzem pospolitym, bzowiną, hyczką, hyćką.  Pochodzi z Europy, z terenów na których panuje klimat oceaniczny i suboceaniczny. Obecnie rośnie w Europie Środkowej oraz Zachodniej, gdzie jest gatunkiem pospolitym. Duże skupiska czarne bzu występują także w Afryce Północnej i na Azorach.

Prawie wszystkie części czarnego bzu zawierają bardzo cenne dla lecznictwa i kosmetyki aktywne biologiczne związki. W praktyce wykorzystuje się głównie owoce i kwiaty tej rośliny. Jednak właściwości lecznicze posiadają również kora, korzenie oraz liście.

Kwiaty dzikiego bzu najlepiej jest zebrać w słoneczny dzień, kiedy już rozkwitną (trzeba uważać, żeby nie przekwitały). Nie zaleca się zbierać przegniłego dzikiego bzu, ponieważ w trakcie suszenia może nam zgnić wszystko, co zebraliśmy.

Ścina się całe kwiaty. Do suszenia należy wybrać miejsce przewiewne, suche i ciepłe (temperatura nie może jednak być wyższa nić 36 stopni). Brązowe elementy należy wyrzucić.

czarny bez
Zdjęcie: Fotolia

Dziki bez uprawia się także jako roślinę ozdobną m.in. w parkach, ogrodach. Ozdobne odmiany dzikiego bzu mają piękne kwiaty oraz owoce. 

Warto pamiętać, że surowe owoce dzikiego bzu nie nadają się do jedzenia. Dopiero gotowanie tych owoców pozwala pozbyć się trucizny, którą zawierają.

Magiczne właściwości czarnego bzu

Niezwykłe właściwości tej rośliny zostały już wiele lat temu docenione przez naszych przodków, przypisywano jej magiczne znaczenie. Uważano, że czarny bez jest miejscem, w którym przesiadują bogowie, elfy ale też czart, czyli zły duch. Było to niemal święte drzewo, dzięki  któremu można było kontaktować się ze światem duchów. Traktowano go jako symbol nieskończoności życia.

W kalendarzu druidów, czarny bez był ostatnią, trzynastą rośliną w ich roku. Stanowił jednocześnie symbol śmierci i odrodzenia. Niektóre ludy składały temu drzewu hołd i cześć, wierząc w jego świętość. Wierzono także, że gałązka czarnego bzu powieszona nad drzwiami domu ochroni przed złymi mocami.

suszony bez
Zdjęcie: Fotolia

Dawno temu wierzono także, że czarny bez to roślina lecznicza, która przyniesie zdrowie. I właściwie się nie mylono, ponieważ czarny bez zawiera wiele substancji i minerałów, które pomagają zwalczyć infekcje. Wyciąg z czarnego bzu pozwala pokonać przeziębienie oraz wspomaga nasz organizm, jeżeli mamy problemy z trawieniem.

Olejek z tej rośliny pomaga w walce z cellulitem
(dzieje się tak dzięki witaminie C, której czarny bez ma bardzo dużo).  Z czarnego bzu można także przyrządzać syropy i soki.

Oto nasze przepisy na przetwory z czarnego bzu. Zainspiruj się!

Alaa poleca konfiturę truskawkową z kwiatkami bzu. Jest pyszna i pachnie wyśmienicie. Sok z czarnego bzu to także jej pomysł. To bardzo zdrowy i smaczny sok, który pomaga zwalczyć wiele infekcji.

Syrop z czarnego bzu to propozycja kloruś. Syropem można polać lody, dodać do ciasta, a nawet doprawiać sałatki owocowe.

Galaretka z kwiatów bzu i grejpfruta to przepis misi14. Wspaniała i aromatyczna. Na pewno zasmakuje wszystkim.

A może Wy także wykorzystujecie w kuchni czarny bez? Jeśli tak, to podzielcie się z nami swoimi przepisami!

Polecamy także poznać 5 cudownych właściwości czarnego bzu >>>