Co to jest blanszowanie?

  • 2

Blanszowanie to jedna z najprostszych technik obróbki żywności. Wystarczy wykorzystać do niej wrzątek i zimną wodę, by utrwalić właściwości odżywcze szeregu składników. Można to zrobić praktycznie w kilka minut, by uzyskać zadowalający efekt!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Co to jest blanszowanie?
fot. Fotolia
To technika pochodząca z Francji, którą nieświadomie stosuje każdy z nas w trakcie obierania pomidorów. Owo parzenie skórki a następnie schładzanie to nic innego jak blanszowanie pomidora. Jeśli nadal nie wiesz o co w tym tak naprawdę chodzi, bez obaw. Przed Tobą prosty przepis na blanszowanie brokuła!

Jak blanszować brokuły?

1. Przygotuj:
  • 1 brokuła;
  • Garnek;
  • Miskę;
  • Wodę;
  • Kostki lodu.
2. Brokuła umyj i podziel na mniejsze różyczki.

3. Wlej wodę do garnka i do miski. Tę w garnku zagotuj, a do tej w misce dodaj kostki lodu.

4. Wrzuć różyczki na wrzącą wodę, gotuj 2-3 minuty a następnie odcedź i wrzuć do miski na 5 minut.

5. Tak przygotowane brokuły możesz podawać jako dodatek do obiadu. Smacznego!

Blanszowana pokrzywa na desce do krojenia
Fotolia

Czemu służy blanszowanie?

Po co blanszować warzywa i owoce? Ta technika ma kilka podstawowych zalet, z których warto korzystać. Wśród nich jest złagodzenie smaku, łatwiejsze obieranie czy też zachowanie kolorytu.

Blanszowanie to świetna metoda pozwalająca wypłukać nadmiar smaku, w tym słodyczy czy goryczki. Szczególnie jest polecane takim warzywom jak cykoria lub kapusta oraz bardzo słodkim owocom, np. daktylom czy brzoskwiniom. W ten sposób zyskują na delikatności, co jest szczególnie ważne, gdy chcemy je połączyć z innymi wyrazistymi smakami.

Jedną z podstawowych zalet blanszowania jest to, iż z jego pomocą możemy zachować kolor produktów spożywczych. Podczas długiego gotowania większość warzyw i owoców traci intensywną barwę, co nierzadko psuje wygląd dania. Dzięki blanszowaniu, produkty spożywcze zatrzymują swój kolor i jędrność.

Jak wiadomo długie gotowanie nie sprzyja również właściwościom odżywczym. Jeśli zależy nam na tym, by marchewka, groszek lub szpinak zachowały pełnię swoich wartości, lepiej zrezygnować z gotowania na rzecz blanszowania. W ten sposób unikniemy rozkładu witamin z grupy B oraz witaminy C.

Blanszowane migdały w drewnianej misce
Fotolia

Co można blanszować?

Blanszowaniu można poddawać praktycznie wszystkie warzywa i owoce, jak również orzechy, migdały, grzyby czy owoce morza. W każdym przypadku zasada przeprowadzania tej techniki jest taka sama. Dobrze jest dostosować czas blanszowania do rodzaju produktu.

Co daje blanszowanie bakalii? Przede wszystkim można je wtedy łatwiej pozbawić gorzkich skórek a co za tym idzie – ich właściwy smak będzie bardziej wyrazisty. Dodatkowo blanszowanie sprawia, iż orzechy stają się miększe i łatwiejsze w dalszej obróbce. Takie bakalie można dodawać bezpośrednio do kremów i ciast, bez ryzyka, że ktoś sobie złamie na nich ząb.

Popularne jest blanszowanie grzybów, w tym w szczególności kurek. Dzięki temu grzyby zachowują swoją jędrność i kolor, i, co najważniejsze, stają się łatwiejsze w trawieniu. Takie grzyby idealnie nadają się jako dodatek do sałatek lub kanapek. Można je także wykorzystać do przetworów – zalane zimną zalewą i zapasteryzowane powinny zachować pełnię swoich właściwości!

A Wy korzystacie z blanszowania? Co poddajecie temu najczęściej – owoce, warzywa a może bakalie? Może macie jakieś inne techniki, pozwalające osiągnąć równie ciekawy efekt? Wypowiedzcie się w komentarzach!