Dieta Montignaca - co o niej wiemy?

  • 5

Micheal Montignac to naukowiec, który jest również autorem bardzo sławnej diety, nazywanej od jego nazwiska. Ten sposób odżywiania ma charakter diety nisko glikemicznej i na każdym etapie jego stosowania bardzo ważne jest solidne sprawdzanie indeksu spożywanych potraw.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Dieta Montignaca - co o niej wiemy?
fot. Fotolia
Dodatkowe restrykcje, którymi obłożona jest wyżej wspomniana dieta sprawiają, że nie jest ona łatwa i przyjemna w przeprowadzeniu. Jednak jej skuteczność zachęca coraz szersze kręgi osób odchudzających do wypróbowania przepisów i porad zawartych w systemie sławnego badacza cukrzycy i innych schorzeń wewnętrznych - pana Montignaca.

Dwie fazy diety Montignaca

Dieta Montignaca składa się z dwóch faz. Pierwsza z nich ma za zadanie przywrócić upragnioną wagę do stanu rzeczywistego. Druga natomiast przygotuje organizm do utrzymania kilogramów w ryzach. O ile pierwsza faz trwa w zależności od wyników od kilku tygodni, do kilku miesięcy, tak faza utrzymująca prawidłową wagę ciała powinna być stosowana już do końca życia. Polega bowiem na zmianie nawyków żywieniowych oraz ustabilizowaniu jadłospisu w obrębie produktów, które nie robią niczego złego, a jednocześnie dostarczają niezbędnych składników i minerałów organizmowi.

W pierwszej fazie oprócz tego, że tracimy na wadze, to również przeprowadzamy kompleksowy detoks naszego organizmu. Przygotowując posiłki należy pamiętać o zakazie łączenia produktów z grupy białkowej z węglowodanami oraz warzywami strączkowymi. W drugie fazie zadaniem osoby przebywającej na diecie jest pilnowanie indeksu glikemicznego potraw oraz ograniczenie rzeczy, w których jest go więcej niż 50.

Cechy charakterystyczne dla diety Montignaca

Na diecie Montignaca zaleca się jedzenie owoców po przebudzeniu, przed śniadaniem. Szczególnie polecane są grejpfruty albo brzoskwinie. Ogólnie w ciągu dnia należy o równych porach dostarczyć organizmowi co najmniej 3 posiłki, jeżeli będzie ich więcej to tym lepiej. Nasz metabolizm nie będzie miał czasu na rozleniwienie się. Nie zaleca się jednak picia kawy. Nie można spożywać płynów podczas jedzenia posiłków ponieważ rozrzedzają one soki trawienne.

Dieta Montignaca jest uważana za jedną z bardziej restrykcyjnych, ponieważ dla uzyskania efektów należy umiejętnie łączyć ze sobą produkty z grup: białkowej, węglowodanowej czy tłuszczowej. Jeżeli chodzi o efekty to tygodniowo można stracić od 1-2 kg, jest to bezpieczny sposób na uzyskanie wymarzonej wagi.

Co sądzicie o tego typu wymagających dietach?