Jak odchudzić schabowego?

Po karnawałowym szaleństwie i tłustym czwartku przychodzi czas na… dietę.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Jak odchudzić schabowego?
Dobrze jest dać swojemu organizmowi odpocząć od tłustych, ciężkich potraw. Jednak nie trzeba rezygnować z tradycyjnych polskich dań. Wystarczy je tylko trochę… odchudzić!

Zdrowo nie znaczy niesmacznie

Kiedy najdzie Cię ochota na schabowego a planujesz jeść lekkostrawnie, nie wykreślaj go ze swojego menu, ale zastąp niezdrowe składniki równie pysznymi, dietetycznymi produktami.

Aby zmniejszyć kaloryczność schabowego, wybierz chude mięso np. środkową część schabu, albo zamień go na nieco oszukanego schabowego z piersi kurczaka. Zrezygnuj z panierki, zamiast tego oprósz mięso ziołami.  Jeśli jest to dla Ciebie trudne to obtocz mięso w pełnoziarnistej mące.

Gołąbki i mielone również można przygotować w bardziej dietetyczny sposób. Używaj po prostu mielonego mięsa drobiowego, mąki pełnoziarnistej.  Do gołąbków dodaj ciemnego ryżu.
Do zrazów zawijanych nie dodawaj bekonu, ale większą ilość warzyw.

Potrawy z kurczaka zawsze przygotowuj bez skórki.

Dietetyczne dodatki

Pamiętaj, że odchudzając tradycyjne potrawy, bardzo ważne jest odpowiednie przyprawianie, a także dodatki. Dla fanów frytek świetną alternatywą będą pieczone w piekarniku ziemniaki z ziołami. Jeśli chcesz jeść bardziej dietetycznie, możesz zastąpić ziemniaki ryżem, kaszą, puree z pasternaku lub innych warzyw. Przygotowując marchewkę z groszkiem nie dodawaj do niej zasmażki. Unikaj też dodawania majonezu do sałatek, jeśli jest konieczny, zastąp go jogurtem naturalnym. Najzdrowszą alternatywą są zawsze surówki ze świeżych warzyw skropione oliwą z oliwek i cytryną.  Jeśli nie dodasz bułki tartej do kalafiora i fasolki szparagowej zmniejszysz kaloryczność tego dodatku.

Do pierogów na słodko lepiej zastąpić śmietanę jogurtem. Do pierogów (najlepiej z pełnoziarnistej mąki) nie dodawajmy  skwarków.  Nie musimy też szklic cebuli przed dodawaniem jej do potraw – lepszym rozwiązaniem byłoby sparzenie jej w bulionie. Warzywa tracą najmniej właściwości odżywczych gdy są gotowane na parze. Ziemniaki i kasze same w sobie nie są bombami kalorycznymi, ale polane tłustymi sosami zniweczą każdą dietę.

Odchudzamy zupy

Jeśli chcemy aby nasze zupy były bardziej dietetyczne, nie gotuj ich na mięsie, ale na wywarach warzywnych. Dobrym rozwiązaniem  jest też włożenie do zupy suszonego grzyba, dzięki temu zupa na bulionie warzywnym nabierze smaku. Można też użyć wywaru rybnego.

Dla obniżenia wartości kalorycznej zezygnuj z zasmażek, nie zabielaj zup wysokoprocentową śmietaną. W trosce o zdrowie dobrze jest zrezygnować z zabielania lub zastąpić śmietanę jogurtem.
Produkty takie jak biały ryż, czy makaron, można zastąpić równie smacznym ciemnym ryżem i pełnoziarnistym makaronem.

Aby zagęścić zupę użyj zmielonego wcześniej chleba razowego lub zmiksowanych warzyw, świetnym wyjściem jest też dodanie startego na drobnej tarce ziemniaka.

Jeśli gotujemy rosół, dobrym wyjściem będzie schłodzenie bulionu i zebranie łyżką zgęstniałego tłuszczu.

Im mniej tłuszczu tym lepiej

Używaj patelni teflonowej. Jeśli jednak posiadasz tylko tradycyjną, zamiast polewać ją tłuszczem przed rozpoczęciem smażenia, nasmaruj ją wacikiem nasączonym olejem. Do takiego oszczędnego użycia oleju możesz również wykorzystać pędzelek lub spryskiwacz. Smażenie potraw zastąpmy pieczeniem w piekarniku lub grillu elektrycznym.  Pierogi upieczone w piekarniku będą równie pyszne, jak te smażone na patelni.  A dobrze przyprawione mięso z grilla będzie jeszcze lepsze niż tłusty schabowy.

Dobre z natury

Do przyprawiania swoich potraw wykorzystuj przede wszystkim zioła. Niektóre z nich mają zbawienny wpływ na proces trawienia. Jeśli masz do tego warunki, załóż własny ogródek zielny i korzystaj z zawsze świeżych ziół. Ogranicz dodawanie do potraw soli, nie wykorzystuj też gotowych baz do sosów i zup, zawierają one zwykle dużą ilość soli. Lepiej unikać też kostek rosołowych.