Dlaczego warto przestać pić napoje dietetyczne?

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad pytaniem "Dlaczego miałabym zrezygnować z picia napojów light i dietetycznych"? Tych 8 powodów powinno być wystarczającą motywacją do zmiany nawyków.

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Dlaczego warto przestać pić napoje dietetyczne?
fot. Fotolia

A więc zdecydowałaś się rzucić picie napojów diet - dobry pomysł! Może waga nie spadała tak szybko jakby się chciało, a może długa lista składników tego typu napojów przestała Ci odpowiadać. Możliwe, że zbyt wiele razy słyszałaś, iż nie są one dobre dla Ciebie.

Jaki by to nie był powód - eliminacja napojów diet w diecie poprawi twoje zdrowie od stóp do głów. Badania na ten temat są jeszcze w początkowej fazie, ale już wiadomo czego się można spodziewa, gdy się odstawi puszkę z niezdrowym napojem, a pragnienie ugasi niesłodzoną herbatą mrożoną.

Migreny znikną i koncentracja się polepszy

Okazało się, że bóle głowy, które dotąd miałaś, po zaprzestaniu picia napojów diet całkowicie zniknęły? Zauważyłaś też, że masz bardziej klarowne myślenie? To dlatego, że chemikalia wchodzące w skład słodzika zwanego aspartamem mogły zmienić chemikalia w mózgu, sygnały nerwowe i system nagradzania, co doprowadziło do bólów głowy, niepokoju i bezsenności - jak donosi European Journal of Clinical Nutrition. W badaniach z udziałem zwierząt w 2013 roku okazało się, że szczury które piły napoje diet miały uszkodzone komórki i końcówki nerwów w móżdżku, ośrodku odpowiedzialnym za koordynację ruchów.

Kubki smakowe są bardziej wrażliwe

To nie jest pigment twojej wyobraźni - odkrywasz, że żywność ma lepszy smak i jest teraz przyjemniejsza. Dzieje się tak dlatego, że sztuczne słodziki w drinkach diet obezwładniły twoje kubki smakowe atakiem słodkości. Aspartam jest 200 razy słodszy od cukru a splenda (sukraloza) 600 razy. Okazuje się, że drinki diet zwiększają pragnienie cukru zamiast je zaspokoić. Zauważono, że po rzuceniu picia drinków diet wybór przekąsek też się zmienia - zamiast sięgać po coś słodkiego lub słonego wybiera się jabłko czy kawałek sera.

a

Waga spada

Podczas gdy zaczęłaś pić drinki diet z myślą o zrzuceniu nadwagi, tak naprawdę to dopiero rzucenie picia tych drinków właściwie zadziałało. W ostatnim, podłużnym dziewięcioletnim badaniu okazało się, że starsze osoby, które piły drinki diet gromadziły zapasy tłuszczu w brzuchu. W innym badaniu okazało się, że picie diet zwiększa syndrom metaboliczny typowy dla otyłości - nadciśnienie, wysoką zawartość triacylogliceroli, które doprowadzają do chorób serca i cukrzycy.

Wzmocnienie kości

Odstawienie drinków diet może być najlepszym sposobem na wzmocnienie kości i zmniejszenie ryzyka ich złamania. W badaniu z 2014 roku wynika, że picie diet zwiększa możliwość złamania biodra o 14% u pomenopauzalnych kobiet. W innym badaniu okazało się, że starsze kobiety miały zmniejszoną mineralną gęstość kości w biodrach. Nie wiadomo jeszcze dokładnie dlaczego drinki mają taki efekt, ale badania sugerują, że nawyk picia drinków diet osłabia kości.

Twoje nastawienie w kierunku jedzenia zmienia się

Ponieważ drinki diet nie mają kalorii, ludziom pijącym je często wydaje się, że mogą sobie pozwolić na zachcianki. Piją diet, a zajadają się burgerami z frytkami, ciastami i tortami czy płatkami kukurydzianymi, ponieważ mają wrażenie, że mogą pozwolić sobie na te dodatkowe kalorie. Drinki diet często formują niezdrowe nawyki - eliminacja tych napojów również wyeliminuje przyzwyczajenie do junk food.

b

Radzisz sobie z alkoholem lepiej

Fakt jest taki, że drinki diet spowodują, że szybciej się upijesz. Jeśli zmieszasz go z alkoholem żołądek opróżni się szybciej niż gdyby to był zwykły drink, powodując szybki wzrost alkoholu we krwi. A jeśli dodasz kofeiny - to dopiero uważaj. Również goście w barach, którzy mieszają swoje drinki z diet colą upijali się szybciej i częściej. Co się najlepiej nadaje do drinków alkoholowych? Woda sodowa, która nie zawiera cukru ani kalorii.

Gromadzenie tłuszczu i ryzyko cukrzycy się zmniejsza

Nasze hormony tłumaczą wielki paradoks - dlaczego ludzie zyskują dodatkowe kilogramy gdy przechodzą na picie drinków diet? Badania dowiodły, że pijąc dwie trzecie puszki diet przed jedzeniem, nasza trzustka wydziela dużo hormonu insuliny. Podczas gdy trzustka zajęta jest nadprodukcją insuliny aby obniżyć poziom glukozy we krwi, cukrzyca wykorzystuje okazję dla siebie. Niedawne badanie w Japonii wykazało, że mężczyźni w średnim wieku, którzy pili 1 lub więcej puszek drinków diet dziennie mieli większe prawdopodobieństwo wystąpienia u nich cukrzycy typu 2 w przeciągu 7 lat.

c

Funkcjonowanie nerek się polepsza

Tak więc teraz, gdy twój organizm nie musi się zastanawiać jak sobie poradzić z niezdrowymi składnikami, twoje nerki mogą się zająć usuwaniem toksyn, regulacją ciśnienia tętniczego krwi i absorbowaniem minerałów. W jednym badaniu przeanalizowano 11 lat danych i okazało się, że kobiety, które piły co najmniej 2 drinki diet podwajały swoje szanse na pogorszenie funkcji nerek.

Polecamy: Produkty light pod lupą >>>


Zdjęcia: Fotolia