Domowe nalewki - wyrób trunków

  • 1

Sprawdzone i tradycyjne sposoby na robienie domowych nalewek.

         
ocena: 3/5 głosów: 4
Domowe nalewki - wyrób trunków
Aby nalewka była nie tylko smaczna i aromatyczna, ale też trwała, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Owoce do nalewki zbiera się kiedy są bardzo dojrzałe, wtedy mają najlepszy smak i najwięcej wartości. Owoce zanim się zaleje alkoholem, trzeba jedokładnie umyć, a potem dobrze osuszyć, by w nalewce nie było zbyt dużo wody. Im owoce, z których ma powstać nalewka, są bardziej soczyste, tym alkohol musi być mocniejszy.

Sposoby robienia trunku

Istnieją trzy podstawowe metody sporządzania nalewek.

1. Owoce zalewamy alkoholem - macerujemy, a po zlaniu go zasypujemy je cukrem. Gdy cukier się rozpuści, odlewamy syrop i mieszamy go z uzyskanym wyciągiem alkoholowym, tzw. nalewem.
2. Owoce najpierw zasypujemy cukrem, a po zlaniu syropu zalewamy je alkoholem. Nastepnie uzyskany nalew mieszamy z syropem.
3. Wszystkie składniki nalewki, czyli owoce, alkohol, cukier i ewentualnie dodatki zalewamy alkoholem i razem macerujemy. Owoce macerujemy w szczelnie zamkniętych naczyniach, by jak najmniej alkoholu wyparowało.

Naczynie stawiamy w ciepłym lub jasnym miejscu, wstrząsając nim co 2-3 dni. Pozostawiamy je, w zależności od przepisu, na kilka dni albo tygodni. Filtrowanie Nalewka powinna mieć nie tylko wspaniały smak i aromat, ale musi być idealnie przezroczysta. Żeby taką nalewke uzyskać, trzeba ją kilkakrotnie przecedzić. Można użyć do tego płótna, wielokrotnie złożonej gazy lub papierowych filtrów do kawy. Po każdym odcedzeniu nalewka powinna odstać kilka lub kilkanaście godzin, wtedy na dno opadną drobinki miąższu z owoców i łatwiej je będzie odcedzić.

Dojrzewanie

Gdy nalewka już zostanie przefiltrowana, trzeba przelać ją do butelki najlepiej z ciemnego szkła i szczelnie zamknąć, by nie ulatywały z niej substancje eteryczne. Następnie odstawiamy nalewkę w ciemne, chłodne miejsce, by dojrzała. Ten proces trwa zazwyczaj kilka miesięcy.