Kiedy butelkować wino?
Do butelkowania przystępujemy nie wcześniej, niż przed końcem fermentacji. Oznacza to między innymi, że zanim nasze wino trafi do piwniczki na kilkumiesięczne leżakowanie musimy przede wszystkim dodać do niego cały zaplanowany cukier. Ponadto, trunek musi być klarowny, nie może zawierać żadnych zmętnień ani osadu.
Jak dosłodzić wino?
Wino na końcu fermentacji jest najczęściej zupełnie wytrawne. Jeśli upewnimy się, że fermentacja się zakończyła możemy przystąpić do dosłodzenia naszego trunku. Cukier należy rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłego wina. Tak przygotowany roztwór możemy wlać bezpośrednio do balonu, lub dozować go, wlewając odrobinę do każdej butelki.
Jakie butelki wybrać?
Butelki do przechowywania wina powinny być wykonane z ciemnego szkła. Najlepiej wybrać te w kolorze zielonym lub brązowym. Możemy wykorzystać stare butelki po winie lub kupić zupełnie nowe w hipermarkecie albo internetowym sklepie winiarskim. Odliczając ilość wina jaką wylać musimy z osadem drożdżowym, na koniec fermentacji w każdym 10 litrowym balonie powinno zostać nam od 8 do 9,5 litrów trunku, czyli od 11 do 13 butelek.
Jak butelkować wino?
Gotowe wino należy po zakończeniu fermentacji przelać do butelek przy użyciu wężyka do ściągania wina. Możemy dosłodzić je przedtem do smaku, lub wlać odrobinę dosłodzonego wina do każdej z butelek. Butelki zamykamy przy użyciu korków. Uwaga! Korki muszą być bezwzględnie nowe! Stosując korki wyjęte z otwartych butelek ryzykujemy zepsuciem lub zaoctowaniem wina.
Jakie korki wybrać?
W sprzedaży dostępne jest kilka wariantów korków. Polecam najprostsze i najtańsze korki aglomeracyjne (20-30gr/sztuka), powstałe ze specjalnych granulek korka naturalnego. Ich trwałość wynosi minimum dwa lata, oznacza to, że po tym czasie należy je wymienić. Z doświadczenia wiem jednak, że wytrzymują one znacznie dłużej. Jeśli planujemy przechowywać wino kilka lat warto pomyśleć o korkach syntetycznych (około 60-80 gr/sztuka) lub korkach naturalnych wyższej jakości (ok. 1,20zł/sztuka). Do zamykania wina nie polecam stosowania zakrętek, ani butelek po wódce czy nalewkach. Nie są one szczelne i nie nadają się do przechowywania w pozycji leżącej.
Jak korkować wino?
Do korkowania niezbędna jest korkownica. Najtańszą i najprostszą korkownice kupimy już za ok.20zł, ale warto wydać nieco więcej na znacznie wygodniejszą korkownicę dwuramienną. Korki przed zakorkowaniem należy sparzyć we wrzącej wodzie przez około minutę. Ułatwi to znacznie korkowanie. Zakorkowane butelki należy zostawić na około dobę w pozycji pionowej, po tym czasie wino dojrzewać musi już w pozycji leżącej.
Gość
p.ziemichod
Ale ja nigdzie nie napisałem, że przystępujemy do butelkowania przed klarowaniem wina :) Zresztą z doświadczenia wiem, że nawet wino całkowicie klarowne i wytrawne może z czasem zmętnieć podczas dojrzewania, a nawet wzbudzić fermentacje w butelkach. Plus, nie jest dla każdego oczywiste,że wino przeznaczone do butelkowania musi być klarowne (choć powinno)