Kupowanie świeżych i dobrych jakościowo produktów to podstawa każdej kuchni. Jajka, jeśli nie są przechowywane w odpowiednich warunkach, szybko tracą na jakości. Kilka istotnych faktów i porad dotyczących kryteriów wyboru i przechowywania jaj pozwolą zaoszczędzić pieniądze, czas a przede wszystkim – nerwy.
Zwracajmy także uwagę na oznaczenia cyfrowe:
0 – chów ekologiczny, kury żyją na wolnym wybiegu, mają możliwość skubania świeżej trawy i żywią się, oprócz karmy, także gąsienicami.
1 – chów z wolnego wybiegu, kury mieszkają w kurnikach i mają możliwość wychodzenia na wybieg.
2 – chów ściółkowy, kury produkują jaja wprost do ściółek i przechowywane są w klatkach.
3 – chów klatkowy, kury żyją w ciasnych klatkach, bez możliwości poruszania się ani rozpostarcia skrzydeł.
Cechy zewnętrzne, to także wielkość. Zasada jest jedna: im mniejsze jajko, tym mniejsze żółtko i twardsza skorupka. Jajka w rozmiarze XL charakteryzują się kruchością skorupki, łatwo się rozpadają podczas gotowania, ale mają duże, dorodne żółtka.
Świeżość jaj, czyli na co zwracać uwagę: przede wszystkim nie wolno kupować jajek z krótką datą przydatności do spożycia. Jaja zachowują świeżość przez około 28 dni od momentu zniesienia ich przez kurę. Dłużej zachowują świeżość, jeśli trzymane są w lodówce, jednak nie można narażać jajek na gwałtowne zmiany temperatury.
Jeśli kupujemy jaja w markecie, a następnie od razu po przyjściu do domu włożymy je do lodówki, szybciej mogą się zepsuć. Takie jajka należy zużyć w ciągu kilku dni. Dlatego po powrocie umyjmy wszystkie jajka w misce z wodą – przy okazji sprawdzimy ich świeżość. Te, które wypłyną, nie nadają się do spożycia. Warto zwrócić także uwagę na żółtko - po rozbiciu powinno mieć jednolitą konsystencję i nie może się rozlewać. Białko musi być krystalicznie przezroczyste. Mętne jest nieświeże i nie wolno go jeść.