Jak piec i przechowywać ciasta?

  • 4

Twój wypiek znów się przypalił? Nie musisz się już martwić! W naszym artykule znajdziesz odpowiednie instrukcje na temat tego, jak prawidłowo należy przyrządzać ciasta. Zapraszamy do lektury!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Jak piec i przechowywać ciasta?
fot. Fotolia
W każdym przepisie podany czas pieczenia i temperatura są wartościami średnimi. Trzeba pamiętać, że wszystkie piekarniki są inne (grzeją z różną mocą),a  temperatura, którą ustawimy, nie zawsze odpowiada temperaturze rzeczywistej w piekarniku. Dlatego najpierw trzeba zorientować się, jak piecze piekarnik, by móc właściwie ustawić czas. Pamiętaj także, że, wsadzając ciasto do nagrzanego już piekarnika, musisz zmniejszyć czas jego pieczenia o 5-10 minut. Jeżeli natomiast włączasz termoobieg, zmniejsz temperaturę pieczenia o 30 stopni.

biszkopt
Zdjęcie: Fotolia

1. Kiedy i jak wsadzić ciasto do piekarnika?

Najlepiej zrobić to tak szybko, jak to możliwe. Jeśli dodajesz do ciasta pianę z białek, zrób to tuż przed włożeniem ciasta do nagrzanego piekarnika. Jeżeli tak nie postąpisz, ciasto nie wyrośnie tak jak powinno bądź upieczesz... zakalca.  

Torty oraz wysokie ciasta wkładaj zawsze na ostatnią kratkę, na najniższym poziomie w piekarniku. Na środku umieszczaj ciasta płaskie (chyba, że przepis podaje inaczej). Ostatni, najwyższy poziom, przeznaczony jest dla ciasteczek. To, jak umieścisz ciasta zależy tak naprawdę od Twojej znajomości piekarnika. Najbardziej trzeba uważać na piekarniki starego typu.

ciasto cytrynowe
Zdjęcie: Fotolia

2. Jak przygotować formy do pieczenia?

To także ważny moment, ponieważ jeśli źle przygotujemy blachę, nie będziemy mogli ani wyjąć z niej ciasta, ani dobrze go pokroić. Jeśli pieczesz ciasto kruche nie musisz smarować blachy tłuszczem - te ciasta zawierają dużo tłuszczu, więc dodatkowe smarowanie formy nie jest potrzebne.

W przypadku ciast ptysiowych pamiętaj, by wyłożyć blachę papierem pergaminowym. Tłuszcz, który wsiąkłby w to ciasto, bardzo by je obciążył. Formę, w której będziesz piec ciasta francuskie, spryskaj wodą. Takie przygotowanie na pewno wystarczy.

Jeżeli pieczesz ciasta ucierane, drożdżowe lub biszkopt - wysmaruj blachę tłuszczem. Niektórzy piekąc biszkopt, posypują blachę dodatkowo bułką tartą. Czym smarować formy? Najlepiej masłem lub margaryną.

ciasto drożdżowe
Zdjęcie: Fotolia

3. Sprawdź, czy ciasto się upiekło

Czasami masz wątpliwość, czy  wypiek jest już gotowy, mimo że czas pieczenia upłynął? Co trzeba wtedy zrobić? Należy kupić sobie długą wykałaczkę lub patyczek, a następnie nakłuć ciasto w najgrubszym miejscu. Jeśli wyjmiemy patyczek i zobaczymy, że jest suchy, to jest to informacja dla Ciebie, że ciasto jest już gotowe. Jeśli przylegają do niego kawałki ciasta oznacza to, że musisz je jeszcze przez jakiś czas piec (zazwyczaj niewiele, jakieś 5 - 10 minut). Ciasta płaskie są upieczone wtedy, gdy mają jasnobrązowy kolor.

4. Jak przechowywać ciasto?

Po pierwsze: w blaszanych pojemnikach. Torty, które zawierają krem i bitą śmietanę trzeba włożyć do lodówki i zjeść w ciągu 2 dni. Ciasto drożdżowe z kolei najlepiej zawinąć w świeżą folię (szybko chłonie zapachy) bądź przykryć szczelnie ściereczką. Możesz je także zamrozić. Jeśli lubisz ciasta francuskie pamiętaj, by jeść je od razu lub - maksymalnie - po upływie 2 dni.

A co z ciastami kruchymi? Możesz je przechowywać nawet przez parę tygodni. Pamiętaj, że kruche ciasta twardnieją, gdy znajdują się w chłodzie. Najlepiej trzymać je w blaszanych, szczelnie zamkniętych pojemnikach.

ciasto francuskie
Zdjęcie: Fotolia

Ciasta biszkoptowe po upieczeniu są kruche i elastyczne, ale szybko twardnieją i niestety wysychają. Dlatego przechowuje się je podobnie jak kruche ciasto - w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Jeśli chcesz przeznaczyć biszkopt na strucle, owiń go wilgotną ściereczką.

Skoro już wiesz, jak piec i przechowywać ciasta, skorzystaj z naszych przepisów! Ciesz się smakiem swoich ciast i zaskocz pozytywnie domowników!

Jaga85 poleca pyszne ciasto chałwowe. Świetnie sprawdzi się na różne okazje. Idealne do porannej kawy lub herbaty. Jeśli lubisz chałwę, ten wypiek na pewno przypadnie Ci do gustu. Wygląda bardzo apetycznie, palce lizać. Przekonaj się!

Odrywane drożdżowe ciasto z cytrusową nutką to receptura, którą podzieliła się Gatita. Nie tylko przepięknie prezentuje się na zdjęciu, gwarantujemy, że jeszcze lepiej smakuje! Być może babcie wielu z Was piekły to ciasto - skorzystajcie więc z okazji, by przenieść się do beztroskich czasów dzieciństwa.

Kruche ciasto z budyniem i owocami

Pysiek przygotowała ciasto francuskie, którego przyrządzenie nie jest trudne, natomiast wymaga czasu i chęci. Pamiętaj, że zawsze możesz je zamrozić - dzięki temu, możesz delektować się smakiem ulubionego ciasta wtedy, kiedy tylko masz na to ochotę.

Kruche ciasto z budyniem i sezonowymi owocami to propozycja migotki28. Lato to doskonała okazja - wykorzystaj ten czas i przygotuj ciasto, któremu nikt nie będzie potrafił się oprzeć!


Odkryj przepis na ciasto z jagodami i malinami >>>