Jak przygotować przyjęcie dla seniora?

Twoja babcia lub Twój dziadek mają swoje święto? Przygotuj im coś specjalnego na tę okazję! Postaraj się, by pozytywnie zapamiętali ten dzień.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Jak przygotować przyjęcie dla seniora?

Przyjęcie przygotowane specjalnie dla seniora może okazać się dla niego wyjątkową chwilą. Pokażesz, że ta starsza osoba jest Ci bliska i odgrywa ważną rolę w Twoim życiu. Dla seniorów to ważne, by czuć się potrzebnym swoim bliskim. Poza tym, na emeryturze wcale nie trzeba rezygnować z życia towarzyskiego. Jednakże, starsza osoba potrzebuje pomocy w przygotowaniu takiej imprezy, dlatego to Ty zostań głównym organizatorem.

Kogo nie może zabraknąć?

Przygotowywanie przyjęcia zacznij od listy gości – dzięki temu będziesz wiedzieć, jak dobrać odpowiednie menu. Pamiętaj, by oprócz najbliższej rodziny seniora na przyjęciu nie zabrakło jego przyjaciół czy sąsiadów. Nie przygotowuj też zbyt długiej listy, ponieważ gwar, tłum jest męczący dla starszych ludzi – ogranicz propozycje zaproszonych gości tylko do tych najbliższych. Gdzie zorganizować przyjęcie? Najlepszym pomysłem jest mieszkanie, ponieważ ludzie starsi najlepiej czują się u siebie, w znanym i bezpiecznym miejscu. Jeśli jednak mieszkanie seniora jest zbyt małe, możesz zaproponować zorganizowanie imprezy u siebie.
Ważne: Zadbaj o odpowiednią ilość wygodnych krzeseł i duży stół tak, by każdy mógł swobodnie rozmawiać z innymi.
Miłą alternatywą jest przygotowanie zaproszeń dla gości, szczególnie wtedy, kiedy senior obchodzi jakiś jubileusz. Wręczenie każdemu z osobna zaproszenia sprawi, że przyjęcie nabierze większej wagi. Poza tym, gdy zapraszasz równie wiekowych przyjaciół czy sąsiadów seniora, pamiętaj, że zapisany na kartce termin spotkania zwiększy prawdopodobieństwo, że nikt z nich nie zapomni o imprezie. Jeśli masz zbyt czasu, by przygotować zaproszenia, zadzwoń i zaproś każdego z osobna.

Menu a zdrowie

Ludzie starsi często mają problemy ze zdrowiem, w związku z czym nie wszystko mogą jeść. Poza tym często są przywiązani do tradycji kulinarnych, których współcześnie się nie kultywuje. Pamiętaj, by wszystkie te kwestie uwzględnić w menu.
Znaczna część starszych ludzi ma problemy sercowe i krążeniowe. Niedokrwistość jest spowodowana brakiem witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego. Składniki te zawiera wątróbka, chude mięso i wędliny. Na choroby sercowe wpływa niedobór potasu i magnezu. Dlatego właśnie warto wzbogacić dietę w pomidory, warzywa strączkowe i produkty zbożowe.
Przykład: Jako dodatek do obiadu możesz ugotować bób lub fasolkę – z pewnością znajdą zainteresowanie wśród osób starszych.
Co więcej, seniorzy nie powinni nadmiernie spożywać soli, która zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego. Dania można doprawić do smaku przyprawami ziołowymi: majeranek, bazylia, oregano, koper, tymianek.  Pamiętaj również o tym, że starsi ludzie powinni uważać na cholesterol, dlatego najlepiej, by spożywali produkty gotowane lub pieczone, a nie smażone.
Problemy trawienne to również bolączka osób starszych. Dlatego, zastąp białe pieczywo i makarony produktami pełnoziarnistymi, ponieważ produkowane są z całych nasion zbożowych, których łuski zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych.
Pamiętaj również o tym, by ograniczyć w menu ilość cukru. Nie przynosi on żadnych korzyści, a zawiera bardzo dużo kalorii. Koniecznie ogranicz cukier, jeśli wśród zaproszonych gości są cukrzycy. Jeżeli nie możesz wyeliminować go z wybranych potraw, zastąp cukier biały brązowym lub wybierz naturalny słodzik, produkowany z drzewa brzozy.
Warto, by na stole nie zabrakło świeżych owoców i wody mineralnej do picia. Zaopatrz się również w herbatę (najlepiej zieloną i czarną) oraz cytrynę – seniorzy często wzbogacają nią smak herbaty.  Ponadto, przywiązani do tradycji starsi ludzie nie wyobrażają sobie przyjęcia bez półmiska wędlin. Oczywiście możesz je podać, pamiętaj jednak, by były chude. Do tego przygotuj pełnoziarniste pieczywo i pomidory pokrojone w ćwiartki – wszystko jako przekąska.

Podano do stołu

Dobre tradycyjne przyjęcie nie obędzie się również bez zimnych nóżek, chrzanu, czy grzybków marynowanych. Chrzan zawiera bardzo dużo witaminy C, a także korzystnie wpływa na trawienie i reumatyzm, dla tego bez obaw możesz go podać. Tradycyjne zimne nóżki warto zastąpić galaretką drobiową.
By wzbogacić dietę gości w żelazo i potas, a także przygotować coś tradycyjnego, a zarazem oryginalnego, proponujemy zupę pomidorową z mozzarellą. Przepis możesz zmodyfikować poprzez wykorzystanie świeżych pomidorów.
Główne danie mięsne spróbuj zastąpić tłustą rybą – zawarte w niej kwasy tłuszczowe nienasycone mają działanie przeciwmiażdżycowe. Możesz wykorzystać przepis na pieczoną makrelę. Do obiadu podaj lampkę czerwonego wina dla każdego lub nalewkę – najlepiej domowej roboty.
Na przyjęciu nie może zabraknąć tortu. Pamiętaj, że kremy i śmietany są ciężkostrawne, a cukier może zaszkodzić cukrzykom. Dlatego proponujemy przepis na ciasto dietetyczne.

Diabeł tkwi w szczegółach

W ferworze przygotowań nie zapomnij o kilku istotnych drobiazgach. Po pierwsze, gdy przygotujesz menu, zrób listę zakupów. Po drugie, zadbaj o to, by po przyjęciu każdy z gości miał zapewniony transport do domu. Nie zapomnij również o dekoracji stołu: serwetkach dobranych pod kolor obrusu i o świeżych kwiatach w wazonie.