Jak rozmrażać rybę?

  • 1

Jak rozmrażać rybę? Dlaczego trzeba rozmrażać w lodówce, a nie poza nią? Co ryba traci na skutek niewłaściwego/przyspieszonego rozmrażania?

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Jak rozmrażać rybę?
Jeżeli ryba zamrożona jest w bloku, to należy roztopić blok pod bieżącą zimną wodą, a następnie osuszyć papierowymi serwetkami i umieścić na talerzu. Rozmrażać obowiązkowo w lodówce. 
 
Jeżeli ryba nie jest mrożona w bloku, wyłożyć tylko na talerz, lub do plastikowego pojemnika, lub do worka foliowego i rozmrażać w lodówce. Jeżeli rozmrażamy rybę w temperaturze pokojowej, bakterie, które znajdują się w rybie w formie przetrwalnikowej, ulegają w cieple uaktywnieniu, i namnażaniu /należy pamiętać że obróbka przed zamrożeniem na pewno dostarczyła rybie pewną ilość bakterii/ - rozmrażanie w lodówce zapobiega namnażaniu bakterii, w ten sposób ryba, która ląduje później na patelni lub w piecu jest po prostu świeższa, czyli w takim stanie jak tuż przez zamrożeniem.
 
Oczywiście nikt nie umrze od tego, jak rozmrozi rybę w ciepłej kuchni, ale naszym celem jest przecież jedzenie produktów jak najświeższych i najzdrowszych. 
 
Ogólnie o rybach
 
Ryby są bardzo lekkostrawnym daniem i zawierają wiele witamin, soli mineralnych oraz mikroelementów. Jak dzielą się ryby? Na morskie i słodkowodne ( te mają delikatniejszy smak). Ryby zawierają różne ilości tłuszczu. I tak na przykład ryby chude to szczupak, sola, sandacz, a ryby tłuste to na przykład: makrela, łosoś, szprot czy sardynka. Szczególnie tłusty  i bardzo wyśmienity jest halibut.
 
Niestety w Polsce ryby je się dość rzadko  ( nie licząc niektórych rejonów). W naszym kraju zdecydowanie więcej spożywa się mięso i to ono zazwyczaj wygrywa w starciu z rybą. 
 
              ryba
 
Jak poznać, że ryba, którą kupujemy, jest świeża?
 
Ryba, która jest świeża, ma skrzela koloru jasnoczerwonego ( jeżeli zobaczysz, że skrzela ryby są czerwonobrązowe lub brązowoszare oznacza to, że ryba nie jest dobra i świeża). Jeżeli ryba jest świeża ma zwarte i sprężyste mięso. Jeżeli na nie naciśniemy, wraca do swojego pierwotnego kształtu.  Łuski świeżej ryby są zakorzenione głęboko w skórze i ich usunięcie przychodzi z bardzo dużym trudem.
 
Pstrągi, karpie, liny powinny być pokryte świeżym śluzem. Jak wygląda zatem ryba, która jest nieświeża? O jej nieświeżości świadczy kleisty szlam, luźno osadzone łuski, żółtawo zabarwione brzegi brzucha.
 
Ryby morskie, które są świeże, pachną morskim, słonym powietrzem, natomiast słodkowodne ryby źródlaną wodą. Pamiętaj, że ryba nie powinna pachnieć amoniakiem.
 
Rybę najlepiej zakupić na krótko przed jej przyrządzeniem. W domu zakupioną rybę natychmiast rozpakuj i umieść w odpowiednim naczyniu (szklanym lub ceramicznym). Przykryj przezroczystą folią i połóż w najzimniejsze miejsce w lodówce.

                    ryba
 
Jeżeli kupujesz zamrożoną rybę uważaj, żeby w trakcie transportu do do domu nie uległa rozmrożeniu. Wtedy nie nadaje się już do ponownego zamrożenia. 
 
Nie wiesz ile ryb kupić? Skorzystaj z naszej porady!
 
Na danie główne przeznacza się zazwyczaj od 20 do 30 dag rybiego mięsa na osobą, na przystawkę zaś kupuje się od 10 do 15 dag. 
 
Ryba, która została sprawiona, powinna być przechowywana w lodówce około 2 dni. Ryba, która jest wędzona, również nie powinna znajdować się dłużej w lodówce.  Jeżeli chcemy zamrozić rybę, musimy ją oczyścić i dobrze zapakować. Małe sztuki powinny być najpierw lekko zamrażane pojedynczo, a następnie powinno się spakować razem i zamrozić głęboko. 

             ryby
 
Maksymalny okres przechowywania ryby w zamrażarce ( - 18 stopni) wynosi do 7 miesięcy. Jeżeli mowa o konserwach rybnych, mogą one leżeć  w domu, w warunkach pokojowych przed długi czas, zazwyczaj do daty, która podana jest na opakowaniu.
 
Jeżeli kupujesz rybę w sklepie, zwracaj uwagę na to, w jakich warunkach ta ryba jest przechowywana. Może się zdarzyć, że ryby, które wymagają niskiej temperatury, wystawiane są na ladę. Ryb w takim sklepie najlepiej w ogóle nie kupować. Nie wiadomo, czy podobnie nie działo się z tymi rybami, które przebywają w lodówce.
 
Ryby ze względu na swój chemiczny skład, który powoduje, że bardzo szybko dojrzewają, psują się naprawdę szybko, a zatrucie nimi może mieć bardzo poważne konsekwencje.
 

Rafał Targosz Ambasador Kulinarny Limito


Dowiedz się jakie gatunki ryb są najzdrowsze! >>>