Wino z suszonych owoców

Gdy zimą brak świeżych winogron, morel, czy brzoskwiń warto rozejrzeć się za ich suszonymi odpowiednikami. Dają one wyśmienite i proste w zrobieniu wina.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Wino z suszonych owoców

Świat Domowych Alkoholi | Przefermentuj to


Owoce i cukier

Przepis na wino z większości suszonych owoców jest banalnie prosty i nie wymaga praktycznie żadnych specjalnych umiejętności czy skomplikowanych proporcji. Na każde pięć litrów wina należy wziąć 1 kilogram owoców i 1 kilogram cukru, rozpuszczony w litrze wody, kwasek cytrynowy, drożdże winiarskie oraz pożywkę

Jak przygotować owoce?

Suszone owoce najlepiej fermentować w miazdze. Oznacza to, że musimy je najpierw sparzyć gorącą wodą, pokroić i przełożyć do balonu. znów zalać niewielką ilością wrzątku (1 litr). Gdy woda wystygnie do baniaka dodajemy przygotowane wcześniej drożdże oraz pożywkę. Po 2-3 dobach odcedzamy powstały płyn, dodajemy cukier i uzupełniamy balon wodą. Dalej postępujemy już tak, jak z każdym innym domowym winem.

Z jakich owoców można robić wino?

Właściwie każdych. Przeszkodą jest tylko nasza wyobraźnia i zasobność portfela. Najtaniej kupimy daktyle oraz rodzynki, nieco droższe będą suszone morele, banany, jabłka, ananas, papaja. Najdroższe są owoce zupełnie w naszym kraju pospolite – na przykład, truskawki, czy żurawina. W sprzedaży można znaleźć także suszony głóg lub jarzębinę.

Jakie wino wybrać?

Najszybciej fermentującym winem jest daktylowe. Bywa, że od nastawienia do zabutelkowania nie mija miesiąc, ale z reguły wymaga ono odrobinę więcej cierpliwości. Jeśli suszone daktyle kupimy w na wagę w markecie wino to będzie też jednym z najtańszych. Wino bananowe również udaje się doskonale, ale jego zapach może, szczególnie w pierwszym okresie fermentacji, odstraszać co wrażliwsze osoby.

Na co uważać?

Robiąc wino z suszonych owoców musimy pamiętać, by bardzo dokładnie przepłukać je wrzątkiem. Rodzynki czy daktyle kupowane na wagę mogą zawierać zanieczyszczenie w postaci wosku, który tworzyć może plamy tłuszczu na powierzchni wina, przypominające nieco oka w rosole. Co więcej - źle przygotowane owoce łatwiej się także psują i są podatne na ataki drożdży kożuchujących.Stąd tak ważne jest ich wcześniejsze staranne sparzenie gorącą wodą. Należy także pamiętać, że suszone owoce są siarkowane, by zabezpieczyć je przed psuciem.

Co zrobić, gdy wino jest mdłe?

Wina z owoców suszonych są z reguły mdławe i wymagają dodatku kwasku cytrynowego lub soku ze świeżych cytryn. Jego ilość zależy od naszych indywidualnych preferencji smakowych. Sok lub kwasek dodajemy bezpośrednio do wina, małymi porcjami, mieszając zawartość balonu przez lekkie potrząsanie nim.

Polecamy: starożytne wino i suszone owoce >>>