Jak zrobić kiełbasę swojską?

  • 1

Swojska kiełbasa to świetna alternatywa dla tych kupowanych w sklepie. Przygotowujemy je z różnych rodzajów zmielonych mięs i przypraw. Przygotowaną masą nadziewamy jelita lub wkładamy do słoików.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak zrobić kiełbasę swojską?
fot. Fotolia
Stawiając przeciwko sobie kiełbasę swojską, a sklepową, ta druga od razu jest na przegranej pozycji. Zrobiona w domu zazwyczaj jest smaczniejsza, ponieważ wykonana z lepszych, znanych nam i lubianych produktów. Nie zawiera chemicznych dodatków konserwujących, czy sztucznych poprawiaczy smaku. Oczywiście musimy najpierw poświęcić czas na jej przygotowanie, jednak na pewno nie pożałujemy naszego trudu.

Czego potrzebujemy do przygotowania kiełbasy swojskiej?

Zanim zabierzemy się do pracy musimy zaopatrzyć się w maszynkę do mielenia z dodatkową końcówką do napełniania kiełbas, jelit oraz składników potrzebnych do przyrządzenia naszego wyrobu.

Przygotujmy:
  • Mięso- może być różnego rodzaju: wieprzowina, wołowina, czy indyk  w różnych proporcjach, powinno być mocno schłodzone,
  • Przyprawy- pieprz, słodka papryka w proszku, gorczyca, czosnek, cukier, sól peklowa, gałka muszkatołowa, majeranek,
  • Zimna woda- około 1-1,5 szklanki.

Sposób przygotowania kiełbasy swojskiej
  • Na początek mielimy przygotowane mięso oraz je przyprawiamy. Na 10 kg masy dodajemy 18 dag soli peklowej, porządną łyżeczkę pieprzu,  3 łyżki słodkiej papryki, 2 łyżeczki cukru, 5 ząbków zmiażdżonego czosnku, gałkę muszkatołową, gorczycę i majeranek według uznania. 
  • Wszystko dokładnie mieszamy, w trakcie dodajemy powoli wodę. Odstawiamy na dwie godziny pod przykryciem. Po tym czasie próbujemy czy nie trzeba jeszcze doprawić, dobrym sposobem będzie podsmażenie małego kawałku masy na patelni.
  • Jeśli mięso nam smakuje napełniamy nim jelita wykorzystując specjalną końcówkę do maszynki do mielenia. Co jakiś czas zakręcamy je tworząc kiełbaski odpowiedniej wielkości. Jelita przedtem przygotowujemy według zaleceń producenta.
  • Tak przygotowaną kiełbasę możemy zostawić w takiej formie, wtedy otrzymamy kiełbasę białą, wystarczy ją sparzyć lub upiec w piekarniku. 
  • Możemy też ją uwędzić. Najpierw parzymy ją we wrzątku przez 5 minut, a po wystudzeniu wkładamy do wędzarni na około 1 godzinę do 3 w zależności od temperatury i gęstości dymu.
  • Jeżeli nie mamy możliwości użycia jelit, mięso możemy przełożyć do słoików i pasteryzować. Gotujemy je w garnku z wodą przez 60 minut, zostawiamy do wystygnięcia w garnku i po upływie 24 godzin gotujemy przez 45 minut. Ponownie studzimy i po upływie kolejnych 24 godzin gotujemy przez 30 minut.