Kalmary po grecku

  • 1

Owoce morza, w tym kalmary, odgrywają ogromną rolę i cieszą się uznaniem miłośników kuchni greckiej. Poznaj przepis na smażone krążki z kalmara.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Kalmary po grecku

Kalmary (kulinarna nazwa kałamarnic) to inteligentne mięczaki zaliczane do owoców morza zamieszkujące wody pełnosłone. Kalmary mają wydłużony kształt, charakterystyczne przyssawkowe ramiona (dwa z nich są dłuższe od pozostałych), macki uzbrojone w rogowe haczyki oraz parę trójkątnych płetw umieszczoną w tylnej części ciała. Część kalmarów żyje w ławicach. Żywią się rybami.

Obieranie kalmarów
Przed smażeniem, pieczeniem lub duszeniem należy poddać go obróbce wstępnej. Do spożycia nadają się kalmary o różnej wielkości. Kalmary o mniejszych rozmiarach można jeść w całości. Zarówno z małych jak i z większych osobników trzeba usunąć macki, głowę, wyjąć szkielet i dokładnie oczyścić z wnętrzności. Delikatnie zdjąć skórę z mięczaka. Pamiętajmy, że macki odcinamy od głowy tuż przy oczach. Zawartość atramentowego woreczka jest wykorzystywana w kuchni, więc warto go przelać do czystego naczynia. Ważną rzeczą jest dokładne umycie kalmara zimną wodą oraz osuszenie papierowym ręcznikiem.


Wasze przepisy na smaczne dania z kalmarów:

KRISTOFE proponuje podać kalmary z ziołami . Zobacz przepis na Kalmary ze świeżą kolendrą. Natomiast iwi69 nadziewa kalmary pieczarkami i oliwkami. Poznaj przepis na nadziewane kalmary.





Kalmary w kuchni greckiej
Owoce morza, w tym kalmary, odgrywają ogromną rolę i cieszą się uznaniem miłośników kuchni greckiej. W menu greckich restauracji spotkamy wiele propozycji przygotowania kalmarów. Połączenie owoców morza z pomidorami, fetą i ziołami jest połączeniem typowym dla smaków Grecji. Najbardziej znaną potrawą z kalmara jest smażenie go w cieście.

W tym celu należy pokroić wcześniej przygotowanego kalmara na cienkie krążki. Namoczyć je w mleku przez 3-4 godziny, przed panierowaniem osuszyć. Z mąki, jajka, mleka i soli zrobić ciasto, które posłuży nam za panierkę. Ciasto powinno mieć konsystencję ciasta na racuchy, jeśli nie robisz racuchów to innym odniesieniem może być gęste ciasto naleśnikowe). Kalmary należy obtoczyć w mące i pojedyńczo zanurzyć w cieście. Krążki smażymy w gorącym głębokim oleju do czasu, aż uzyskamy żółto-pomarańczowy kolor. Nie przepiekaj kalmarów, bo zrobią się gumowate. Tak przygotowane mięczaki podawaj z cząstkami cytryny.

Oto składniki potrzebne do przygotowania kalmarów:

50 dag tuszek kalmarów
1 jajko  
40 dag mąki    
0,5 litra mleka 3.2 %
1 cytryna  
sól
olej do smażenia


  

 

Zobacz przepisy na smaczne kalmary >>