Kapary - kuzyni kapusty

  • 4

To kwiaty, które rosną na krzakach ukrytych pomiędzy skalnymi szczelinami. W Polsce nie cieszą się zbyt dużą popularnością, mimo że to doskonała przyprawa do wielu dań. Co warto wiedzieć o kaparach?

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Kapary - kuzyni kapusty
fot. Fotolia
Informacje ogólne

Kapary pochodzą najprawdopodobniej z Azji Środkowej. Do Europy dotarły dzięki podróżom Arabów. Początkowo pojawiły się na Półwyspach Iberyjskim i Apenińskim, następnie "opanowały" cały rejon basenu Morza Śródziemnego. Kapary należą do rodziny kaparowatych, rzędu kapustowców. 

Charakterystyczną cechą tych krzewów jest występowanie parami hakowatych kolców, umieszczonych przy nasadzie liścia. Kapary mają duże kwiaty, umieszczone na długich szypułkach, o barwie kremowej, białej lub różowej. Owoce tej rośliny posiadają guzowaty kształt i rozwijają się na łodygach, które rosną powyżej kwiatów.

Uprawia się je w Grecji, Hiszpanii, Algierii, we Francji oraz Włoszech i na Cyprze. Kwiat kapara kwitnie tylko przez jeden dzień, od rana do południa. I to tego samego dnia powstaje owoc tej rośliny, który zbierany jest ręcznie, wcześnie rano podczas suchego dnia.

kapary
Zdjęcie: Fotolia

Kapary bardzo dobrze radzą sobie w nawet bardzo ekstremalnych warunkach. Korzenie tej rośliny mogą wnikać w głąb gleby nawet do 10 metrów.

Nazwa, wygląd i smak kaparów

Nazwa "kapar" wywodzi się od łacińskiego słowa Capra, które znaczy dokładnie "koza" i oddaje tym samym jego silny zapach.  Arabowie używali kaparów nie tylko jako przyprawy, lecz także w celach leczniczych.

Kapar ma zielony kolor i jest zamkniętym, ususzonym pąkiem kwiatu. Im ma mniejszy rozmiar, tym jest smaczniejszy. Kapary zazwyczaj marynowane są octem, olejem lub solanką.

Jak smakują? Delikatnie ostre, gorzkawe, cierpkie - poddając je marynowaniu, ich smak staje się jeszcze bardziej wyrazisty. Niektóre gatunki kaparów (a jest ich około 250) uprawia się jako rośliny ozdobne, zazwyczaj w formie żywopłotów. Jeśli chcesz uchronić swoje rośliny przed mszycami, zacznij hodować kapary.

Właściwości kaparów

Kapary w 85% składają się z wody. Pozostałe 15% to cenne składniki odżywcze i mineralne. Roślina ta zawiera dużo witamin, m. in. A i C. Ta pierwsza dba o prawidłowe widzenie oraz wpływa na jędrny wygląd skóry oraz paznokci i włosów. Z kolei witamina C chroni organizm przed infekcjami oraz hamuje działanie wolnych rodników.

Kapary mają działanie wykrztuśne, wzmagają wydzielanie się śluzu oraz wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne. Roślina ta wspomaga pracę układu pokarmowego i wątroby. Jeśli cierpisz z powodu wzdęć, substancje zawarte w kaparach ograniczą tę dolegliwość. Kiedyś uważano je za afrodyzjak, który pomagał mężczyznom walczyć z impotencją.

kapary
Zdjęcie: Fotolia

Kulinarne zastosowanie kaparów

Kapary nadają potrawom wyrazistości i pikantności. Najczęściej używa się ich w  formie kiszonej w occie bądź zakonserwowanej w soli granulowanej. Wysoka temperatura niszczy ich aromat, dlatego najlepiej dodawać je do potraw chłodniejszych bądź pod koniec gotowania. Możesz dodawać je do sosów pomidorowych bądź dań z dodatkiem cebuli, zielonych oliwek czy świeżych przypraw, takich jak bazylia czy oregano.

Idealnie komponują się w daniach z kurczakiem bądź jako dodatek do pizzy, ryb lub sosu tatarskiego. Kapary można łączyć z gotowanymi warzywami. Doskonale smakują podane ze śledziami, możesz nimi również dekorować galarety.

Lubie kapary? Używacie ich w swojej kuchni? Czekamy na Wasze komentarze!


Odkryj przepis na mielone kotlety z kaparami >>>