Napoje w codziennej diecie

  • 2

Nie na darmo mówi się, że bez wody nie ma życia. Spożywanie płynów ma kluczowe znaczenie dla organizmu, dlatego warto pić "mądrze".

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Napoje w codziennej diecie
fot. Fotolia

W dobie popularności słodzonych na potęgę napojów gazowanych i energetycznych, rzadko kiedy mamy do czynienia z tymi pysznymi i zdrowymi - zwłaszcza w sklepie. Najczęściej pijemy podczas wzmożonego wysiłku i w upalne dni.

Dziennie powinniśmy pić ok. 2,5l płynów. Badania naukowe potwierdzają, że jeśli nie wypijemy ok 1,5l wody dziennie, będziemy czuć się znużeni i ospali. Podczas upałów ta wartość wzrasta – podobnie jest w przypadku codziennych treningów (lub innej aktywności fizycznej) - po prostu pijemy wtedy więcej, niż zazwyczaj.

Woda i inne płyny są ważne dla naszego organizmu. Poza tym, że woda wpływa na nawilżenie skóry, oczyszcza także organizm od środka. Napisałam „inne płyny”, natomiast absolutnie nie miałam na myśli napojów gazowanych, w tym tych określanych jako „energetyczne”. Chodzi o pyszne domowe lemoniady, świeże soki z owoców czy koktajle.
 
Jeśli ktoś nie potrafi zrezygnować z cukru, może słodzić „zdrowiej”, np. herbatę; wystarczy zamienić biały cukier na stewię, która praktycznie nie ma kalorii. Domowy napój izotoniczny? Nic prostszego – wystarczy 1 litr wody wymieszać z 2 łyżkami miodu i sokiem z cytryny, dodać szczyptę soli do smaku. Aby dodać naszej miksturze charakteru, a przede wszystkim wzmocnić jej właściwości zdrowotne, polecam przyprawić ją 1/3 łyżeczki świeżo startego imbiru.
 
Aby po wysiłku zregenerować nasz organizm możemy przygotować sobie pyszny koktajl - około 300 ml soku z jabłek należy zmieszać ze szklanką truskawek i z połówką banana, całość zblendować. Tak przygotowany napój dostarczy nam energii.

A co wypić przed treningiem? Do sokowirówki wrzucamy 3 jabłka, pół ogórka szklarniowego i 1,5 łodygi selera. Taki napój należy przyprawić sokiem z połowy cytryny. Wypij go przed aktywnością fizyczną - dzięki temu nawodnisz organizm i zapobiegniesz utracie minerałów.