Natka pietruszki - królowa wśród ziół

  • 1

Doskonale sprawdza się jako dodatek do potraw, jak i ich element dekoracyjny. Skąd się wywodzi, co w sobie kryje i do czego najlepiej ją dodawać? Poniżej znajdziecie garść informacji na temat natki!

         
ocena: 5/5 głosów: 8
Natka pietruszki - królowa wśród ziół
fot. Fotolia
Co to jest pietruszka i skąd pochodzi?

Uwielbiana przez nas pietruszka to gatunek rośliny dwuletniej wywodzącej się od selerowatych. Dziko obrasta Bałkany i półwysep Apeniński, a także północną część Afryki, Nową Zelandię czy Japonię!

Książkowa nazwa pietruszki - petroselinum pochodzi od greckiego słowa petro oznaczającego kamień. Ponieważ pietruszkę znaleziono niegdyś na skalistych zboczach Grecji, nazwano ją właśnie od tego znaleziska. Dla mieszkańców Grecji pietruszka była symbolem śmierci i pamięci po zmarłych!

Rodzaje natki

Na rynku spożywczym dostępne są trzy rodzaje popularnej pietruszki: włoska o płaskich liściach natki, hamburska spokrewniona z pasternakiem oraz ta charakteryzująca się liśćmi poskręcanymi.

Najpopularniejszą i najczęściej spotykaną jest natka z poskręcanymi liśćmi nosząca nazwę: pertoselinum crispim. Odmiana ta odznacza się jasnymi i chrupiącymi liśćmi oraz łagodnym aromatem. Gatunek tej natki wraz z estragonem, szczypiorkiem i trybulą wchodzi w skład tradycyjnego francuskiego bukietu przypraw bouquet garni, a także wykorzystywany jest do dekorowania przekąsek i sałatek.

Natka pietruszki Natka pietruszki Natka pietruszki

Zdjęcia: Fotolia

Często spożywana jest także pietruszka włoska, której natka doskonale sprawdza się jako przyprawa do zup, gulaszy czy mięs. Odmiana tej pietruszki ma natkę o piłkowanym wzorze liści.

Najmniej znaną odmianą jest pietruszka hamburska. Jej natka ma z kolei bardzo intensywny aromat przypominający zapach selera. Można ją siekać i dodawać do dań podawanych zarówno na ciepło jak i zimno.

Co kryje natka?

Natka pietruszki poza ciekawym smakiem i fantastycznym aromatem, charakteryzuje się także dużą zawartością witaminy C, A, E i K, sodu, potasu, magnezu, wapnia i żelaza!

Warto wiedzieć, że natka pietruszki ma wiele właściwości leczniczych. Hamuje między innymi gromadzenie się blaszki miażdżycowej w naczyniach, odtruwa organizm, pomaga przy zapaleniach dróg moczowych i chorobach nerek ale również w niestrawnościach, wzdęciach i stanach zapalnych i nieżytach dróg oddechowych.

Natka dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy, pomaga również w profilaktyce nowotworów!

Zastosowanie natki w kuchni

Natka pietruszki wszechstronnie wykorzystywana jest w naszych kuchniach. Bardzo często stanowi składnik zup (również tych przeznaczonych dla kilkumiesięcznych dzieci), sosów, gulaszy, zapiekanek, quiche, sałatek, surówek, a także koktajli warzywno-ziołowych.

Młoda lub ususzona natka będzie również genialnym dodatkiem do omletów, jajecznicy, puree ziemniaczanego, dań z makaronem, ryżem i kaszą!

Przechowywanie natki

Pietruszka wyhodowana we własnym ogródku to duma niejednej Pani domu. Nie zawiera ona sztucznych nawozów i jest dostępna na wyciągnięcie ręki!

Pęczki świeżej natki przechowywać można w zimnej wodzie ok. 3 dni – szybko bowiem więdnie i traci aromat. Gdy chcecie zachować natkę na zimę warto pokroić ją na drobno, przełożyć do plastikowego pojemnika i zamrozić.

Świetnym rozwiązaniem przechowywania tego ziela jest jego ususzenie. Śmiało możecie zrobić to na słońcu lub zawiesić na sznureczku i umieścić nad piecykiem lub kominkiem. Przełożona do słoika suszona pietruszka przetrwa do następnej wiosny!

Zioła

Zdjęcie: Fotolia

Młoda, soczysta i pełna witamin natka pietruszki to nie tylko znakomite urozmaicenie przygotowanych przez nas potraw, ale także doskonały suplement diety wzmacniający organizm. Jeśli nie macie sprawdzonych przepisów na  jej wykorzystanie, koniecznie skosztujcie roladek z natką pietruszki i orzeźwiającego napoju z natką pietruszki!