Olej złoty jak słońce

Do smażenia, do sosów sałatkowych! Który olej do czego?

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Olej złoty jak słońce
Bez oleju nie wyobrażamy sobie naszej kuchni, bo już dawno wyparł niezdrowy smalec. Jest niezastąpiony. Oleje roślinne otrzymujemy z różnych części roślin, np. nasion, owoców, pestek, kiełków roślinnych. Części te poddaje się procesowi rafinacji – oczyszczaniu. W trakcie obróbki oleje rafinowane tracą swoją wartość odżywczą, ale zyskują odporność na wysokie temperatury.

W naszym kraju oleje tłoczy się najczęściej z rzepaku, słonecznika, soi, kukurydzy, orzechów, pestek z winogron, dyni. Zdrowsze i lepsze jakościowo są oleje tłoczone na zimno. Mają silny smak i zapach oraz większą wartość odżywczą niż oleje rafinowane, ale… nie nadają się do smażenia.

LNIANY zawiera duże ilości witamin i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu kwasów omega-3, i omega-6. Ma lekko orzechowy smak. Stosuje się go do sałatek, majonezów i oczywiście dań wigilijnych.

SŁONECZNIKOWY bogaty jest w tłuszcze wielonienasycone, kwas linolowy i witaminę E. Tłoczony na zimno, ma bardzo intensywny zapach. Stosuje się go do smażenia i pieczenia, nadaje się też do sałatek.

WINOGRONOWY to lekki, delikatny, niemal bezzapachowy olej, bogaty w tłuszcze wielonienasycone i witaminę E. Stosuje się go do smażenia i sałatek, dobry do wszelkiego rodzajów dressingów i zimnych sosów.

RZEPAKOWY uniwersalny, nie traci wartości odżywczych pod wpływem wysokiej temperatury. Zawiera wit. E i tłuszcze jednonienasycone. Stosuje się go na surowo do sałatek, a także do smażenia i pieczenia. Najpopularniejszy olej.