Pełen cennych minerałów pasternak

Pasternak to warzywo, które zostało wyparte przez ziemniaka za czasów królowej Bony. Ma mnóstwo cennych minerałów, które powinny znaleźć się w naszej kuchni. Poczytajcie!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Pełen cennych minerałów pasternak
fot. Fotolia
Pasternak inaczej określany jako pasternak zwyczajny pochodzi z rodziny selerowatych. Do roku 2012 był on w naszym kraju klasyfikowany do roślin rodzimych, pochodzenia polskiego. Jednakże od 2015 roku to się zmieniło i jest traktowany jako roślina pochodzenia obcego.

Pasternak pochodzi z obszarów Australii i Nowej Zelandii (także z Kanady i Afryki). Do Europy trafił właśnie z tych terenów i tak się rozprzestrzenił. W naszym kraju pasternak rośnie zazwyczaj dziko na terenach górskich. Uprawiany także jako warzywo. Do czasu „wynalezienia” ziemniaka był jednym z głównych warzyw w polskiej kuchni.

Pasternak z zapachu i wyglądu przypomina pietruszkę, w smaku jest podobny do marchewki, jednak aromatem zbliżony do anyżu i kopru. Jest on rośliną dwuletnią. Kwitnie do 6 tygodni.

Jak ktoś kiedyś określił, posiada miano „gorszej pietruszki”, ale to nie prawda. Posiada 3 razy więcej wartości odżywczych niż marchewka. Niestety wciąż nie często można go dostrzec na naszych polskich stołach.

DZIAŁANIA LECZNICZE

Pasternak ma wiele działań leczniczych. Doskonale wpływa na trawienie, działa moczopędnie. Oprócz tego ma działanie uspokajające i pomaga w regulacji krążenia.

W starożytności podawany był do pobudzenia apetytu. Właśnie już w starożytnej Grecji czy Rzymie znano jego doskonały leczniczy charakter. Przygotowywano z niego miody, olejki, smalce czy wódki. Był znany jako „pokarm lekarski”.

Podobno jeszcze kilkadziesiąt lat temu używano go do regulowania miesiączek, regulowania kobiecych chorób i leczeniu żółtaczki. Już wiele krajów używa Pasternaka jako surowca do produkcji leków. Aby przygotować pasternaka, należy postępować z nim tak, jak z włoszczyzną.


Zdjęcie: Fotolia

UPRAWIANIE

Uprawianie Pasternaka jest proste. Lubi żyzne i pulchne gleby. Jest odporny na niskie temperatury i można go wysiewać już w marcu. Sadzić najlepiej co 30 cm, na głębokości ok. 1-2 cm. Później postępujemy z nim jak z marchewką czy pietruszką.

SPOŻYWANIE

Jego korzenie są podawane najczęściej jak szparagi, czyli ugotowane w wodzie, lub w formie gęstej zupy. Można go także stosować jako dodatek do mięsa (w postaci puree). Z jego liści można przygotować sałatkę (tak przygotowuje się je m. in. w Anglii czy Belgii). Doskonale także jego liście nadają się do przygotowywania zalewy lub kiszenia ogórków.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Pasternak posiada wiele cennych wartości odżywczych. Wśród dominujących witamin to witamina C. Posiada też wiele witamin z grupy B. Jest bogaty w olejki eteryczne, tłuszcze roślinne, błonnik. Znajduje się w nim wiele magnezu i cukrów, a także kwas foliowy. Przeważająca część tych witamin i minerałów znajduje się w nasionach i to one częściej są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetologicznym. Natomiast w naszej kuchni używamy korzenia.

JAK PRZYRZĄDZIĆ

Z pasternaka można przygotować tak jak już wcześniej wspomniałam sałatki czy puree. Doskonale nadaje się także jako składnik pasternakowych racuszków czy dipów. Oprócz tego w serwisie gotujmy.pl znajdziemy wiele wspaniałych dań na to właśnie warzywo. Chociażby zupa z pasternaku i jabłek czy udka z pasternakiem i ziemniakami. Można także znaleźć pyszne pieczone frytki z pasternaku, które zapewne są przepyszne.

Sprawdź dlaczego pasternak jest zdrowy >>>