Porządek w lodówce

Przechowując żywność, należy trzymać się kilku zasad. Jedzenie dłużej zachowa świeżość, a my unikniemy problemów żołądkowych.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Porządek w lodówce
Jak przechowywać żywność, żeby jak najdłużej była świeża? Każda grupa produktów powinna mieć w lodówce swoje miejsce, zależnie od temperatury:

- Surowe mięso i ryby muszą znaleźć się w najzimniejszym miejscu, tam gdzie panuje temp. 2oC. Zazwyczaj jest to dolna półka, nad pojemnikami na owoce i warzywa.

- Dżemy i nabiał: mleko, kefiry, jogurty, twarożki, sery trzymać tam, gdzie jest w lodówce najcieplej (5-7oC). W większości urządzeń taka temperatura panuje na półce najwyższej. W takich warunkach rozwijają się dobre dla tych produktów bakterie kwaszące.

- W nieco chłodniejszym miejscu (4-5oC), najczęściej na półce środkowej, przechowuje się wędliny i potrawy przez nas przygotowane (te trzymamy w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni). - W szufladzie na dole panuje klimat jak w piwniczce: 9-10oC i większa wilgotność. To idealne warunki do przechowania warzyw i owoców. Nie należy myć ich przed włożeniem do lodówki.

Pamiętać należy, aby w chłodziarce nie trzymać owoców egzotycznych, pomidorów i ogórków – w niskiej temperaturze tracą wartość i smak.

- Półki na drzwiach (temp. 10-15oC) przeznaczone są na produkty wymagające lekkiego schłodzenia: jaja (niemyte można przechowywać do 3 tyg.), masło, musztardę, ketchup, napoje. Niektórzy trzymają tu też oleje. Warto pamiętać jeszcze o kilku rzeczach:

- Nie trzymać obok siebie produktów surowych i tych gotowych do spożycia. Rzeczy dopiero co kupione wkładać z tyłu lodówki tak, by najpierw wyciągnąć te starsze, o krótszym terminie przydatności.

- Żeby jedzenie się nie zeschło, przechowywać je w pojemnikach na żywność. Można też zawinąć je w pergamin i w folię aluminiową lub spożywczą. - Naczynia z gotowymi potrawami wstawiać do lodówki szczelnie przykryte, ale dopiero gdy ostygną. Inaczej parujące jedzenie przyspieszy osadzanie się lodu na tylnej ściance lodówki i jednocześnie zmniejszy efektywność urządzenia.

- Zbytnio nie zapełniać chłodziarki: musi w niej zostać trochę miejsca, by powietrze mogło swobodnie krążyć. Jak mrozić potrawy? Jeśli produktu nie będziemy spożywać w najbliższym czasie – zamroźmy je. Zaleca się, by zamrażać tylko te rzeczy, które będą potem gotowane i smażone. Jednak można też mrozić pieczywo i ciasta. Aby uniknąć ryzyka zatrucia, nie trzymać w zamrażarce ciast z kremem, wędlin, serów i sałatek. Rozmrożonej potrawy nie wolno mrozić po raz drugi!