Jak upiec chleb kukurydziany?

Chleb kukurydziany wyrabia się z mąki kukurydzianej, jajek oraz kefiru i piecze tylko pół godziny. Czas przygotowania jest dłuższy, jeśli w składzie znajdą się drożdże lub zakwas.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak upiec chleb kukurydziany?
fot. Fotolia
Chleb kukurydziany nie jest tak kruchy jak inne chleby bezglutenowe. Można go zrobić bardzo szybko, gdyż do jego wypieku nie są konieczne drożdże ani zakwas.

Chleb kukurydziany na drożdżach i bez drożdży

Błyskawiczny chleb kukurydziany można zrobić bez dodatku drożdży – nie trzeba wtedy czekać, aż ciasto wyrośnie. Jeśli chcesz upiec taki chleb:
  • Wymieszaj w misce 400 g mąki, łyżeczkę proszku do pieczenia, łyżeczkę soli i odsączoną kukurydzę z puszki.
  • W drugiej misce roztrzep 2 jajka i 2 łyżki stopionego masła w 400 g kefiru.
  • Połącz zawartość dwóch misek tak, by powstała jednolita, plastyczna masa.
  • Posmaruj formę do pieczenia tłuszczem, wyłóż ją papierem do pieczenia i wypełnij ciastem (możesz też użyć maszyny do wyrobu chleba).
  • Ciasto wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200°C i piecz przez 30 minut.
Tak pieczony chleb kukurydziany jest trochę mniej pulchny niż w wersji z drożdżami. Jeżeli chcesz użyć drożdży, rozpuść je (ok. 6 g) w kilku łyżkach ciepłego mleka i poczekaj, aż zaczną się pienić. Następnie dodaj do wyrobionego ciasta, rozmieszaj z nim i odstaw w ciepłe miejsce na godzinę pod przykryciem ze ścierki.

Chleb kukurydziany na zakwasie

Chleb pieczony na zakwasie dłużej zachowuje świeżość i ma więcej aromatu niż pieczony na drożdżach. Zakwas robi się z mąki, wody gazowanej i soku z cytryny. Dojrzewa przez kilka dni, a w tym czasie trzeba go regularnie mieszać, trzymać w ciepłym miejscu i dodawać do niego mąkę. Używa się go podobnie jak drożdży.

Chleb kukurydziany – czy jest zdrowy?

Właściwości chleba kukurydzianego sprawiają, że jest jednym z najzdrowszych chlebów. Zawiera mnóstwo błonnika, który ułatwia trawienie, nie ma zaś w składzie glutenu, który podnosi poziom cukru we krwi. Poza tym jest źródłem tzw. „witamin młodości” (A, D, E).