Nazwa
karmazyn odnosi się zazwyczaj do karmazyna atlantyckiego (Sebastes norvegicus). Żyje on w dużych ławicach, nawet do jednego kilometra pod powierzchnią wody. Ma czerwoną barwę, a kształtem przypomina okonia morskiego.
Zapiekanka z karmazynem
Białe mięso karmazyna jest delikatne, kruche, średnio tłuste i mało ościste. Przez cały rok dostępne są mrożone filety z karmazyna oraz ryba wędzona. To idealny
pomysł na obiad. Aby przyrządzić pyszną
rybną zapiekankę, wystarczy podsmażyć pozbawione ości mięso ryby w niewielkich kawałkach na oliwie lub maśle przez kilka minut z obu stron. Osoby dbające o linię mogą ugotować filety z karmazyna na parze.
Rybę układa się w naczyniu żaroodpornym razem z podgotowanymi warzywami, np. brokułami, marchewką, pietruszką, kalafiorem. Zalewa się je sosem na bazie śmietany lub jogurtu naturalnego, dużej ilości koperku i pieprzu cytrynowego, a pod koniec pieczenia posypuje startym żółtym serem.
Smażony karmazyn
Przed smażeniem karmazyna opłukuje się pod bieżącą wodą i osusza nadmiar wilgoci ręcznikiem papierowym. Następnie
rybę wkłada się do marynaty na co najmniej godzinę. Można również pominąć ten krok i oprószyć karmazyna solą, pieprzem i suszonymi przyprawami. Po obtoczeniu ryby w mące albo jajku i bułce tartej smaży się ją na rozgrzanym oleju albo maśle na złoto z obu stron. Karmazyna delikatnie przekłada się na ręcznik papierowy (uważając, aby apetycznie rumiana skórka nie odpadła), delikatnie odsącza go z tłuszczu i przekłada na talerze.
Jak grillować karmazyna
Karmazyna z grilla da się przygotować również poza sezonem na potrawy z rusztu. Solidną patelnię grillową bądź domowego grilla elektrycznego smaruje się olejem i układa pozbawione ości kawałki ryby. Wcześniej
oprósza się mięso karmazyna ulubionymi przyprawami, np. mieszanką do gyros, ziołami prowansalskimi, słodką wędzoną papryką, białym pieprzem, suszonym koperkiem. Gdy ryba jest już miękka, łączy się ją z ugotowanym i przestudzonym dzikim ryżem lub kaszą w dużej misce. Po wymieszaniu z kawałkami świeżych warzyw i sałatą skrapia się sałatkę oliwą i dodaje odrobinę soli oraz pieprzu.
Jaka marynata do karmazyna
Podstawą marynaty do ryby powinna być dobra oliwa lub olej. Ciekawy smak zapewni karmazynowi sok wyciśnięty z pomarańczy, czerwonego grejpfruta bądź z limonki. Niezbędne dodatki do rybnej marynaty to świeży koperek (latem można zamrozić większą ilość), pieprz cytrynowy, gruboziarnista sól morska oraz zmiażdżone ząbki czosnku. Karmazyna warto także doprawić sosem sojowym, ostrygowym lub słodkim chilli.
Z czym podawać karmazyna
Do karmazyna w każdej postaci pasują
cząstki cytryny, podane w oddzielnej miseczce do samodzielnego wyciskania na rybę bezpośrednio na talerzu. Można go podawać
ze smażonymi talarkami ziemniaków w ziołach bądź ziemniakami Hasselback. Idealnym dodatkiem będą również
frytki z warzyw korzeniowych, marchewkowe puree lub groszek cukrowy. Na talerzu ze smażoną lub grillowana rybą dobrze będą wyglądać małe kokilki z pomidorową salsą, gęstym sosem z pieczonej papryki albo dipem jogurtowo-koperkowym.
Zdjęcie: Fotolia