Nazwa karmazyn odnosi się zazwyczaj do karmazyna atlantyckiego (Sebastes norvegicus). Żyje on w dużych ławicach, nawet do jednego kilometra pod powierzchnią wody. Ma czerwoną barwę, a kształtem przypomina okonia morskiego.

Zapiekanka z karmazynem

Białe mięso karmazyna jest delikatne, kruche, średnio tłuste i mało ościste. Przez cały rok dostępne są mrożone filety z karmazyna oraz ryba wędzona. To idealny pomysł na obiad. Aby przyrządzić pyszną rybną zapiekankę, wystarczy podsmażyć pozbawione ości mięso ryby w niewielkich kawałkach na oliwie lub maśle przez kilka minut z obu stron. Osoby dbające o linię mogą ugotować filety z karmazyna na parze. Rybę układa się w naczyniu żaroodpornym razem z podgotowanymi warzywami, np. brokułami, marchewką, pietruszką, kalafiorem. Zalewa się je sosem na bazie śmietany lub jogurtu naturalnego, dużej ilości koperku i pieprzu cytrynowego, a pod koniec pieczenia posypuje startym żółtym serem.

Smażony karmazyn

Przed smażeniem karmazyna opłukuje się pod bieżącą wodą i osusza nadmiar wilgoci ręcznikiem papierowym. Następnie rybę wkłada się do marynaty na co najmniej godzinę. Można również pominąć ten krok i oprószyć karmazyna solą, pieprzem i suszonymi przyprawami. Po obtoczeniu ryby w mące albo jajku i bułce tartej smaży się ją na rozgrzanym oleju albo maśle na złoto z obu stron. Karmazyna delikatnie przekłada się na ręcznik papierowy (uważając, aby apetycznie rumiana skórka nie odpadła), delikatnie odsącza go z tłuszczu i przekłada na talerze.

Jak grillować karmazyna

Karmazyna z grilla da się przygotować również poza sezonem na potrawy z rusztu. Solidną patelnię grillową bądź domowego grilla elektrycznego smaruje się olejem i układa pozbawione ości kawałki ryby. Wcześniej oprósza się mięso karmazyna ulubionymi przyprawami, np. mieszanką do gyros, ziołami prowansalskimi, słodką wędzoną papryką, białym pieprzem, suszonym koperkiem. Gdy ryba jest już miękka, łączy się ją z ugotowanym i przestudzonym dzikim ryżem lub kaszą w dużej misce. Po wymieszaniu z kawałkami świeżych warzyw i sałatą skrapia się sałatkę oliwą i dodaje odrobinę soli oraz pieprzu.

Jaka marynata do karmazyna

Podstawą marynaty do ryby powinna być dobra oliwa lub olej. Ciekawy smak zapewni karmazynowi sok wyciśnięty z pomarańczy, czerwonego grejpfruta bądź z limonki. Niezbędne dodatki do rybnej marynaty to świeży koperek (latem można zamrozić większą ilość), pieprz cytrynowy, gruboziarnista sól morska oraz zmiażdżone ząbki czosnku. Karmazyna warto także doprawić sosem sojowym, ostrygowym lub słodkim chilli.

Z czym podawać karmazyna

Do karmazyna w każdej postaci pasują cząstki cytryny, podane w oddzielnej miseczce do samodzielnego wyciskania na rybę bezpośrednio na talerzu. Można go podawać ze smażonymi talarkami ziemniaków w ziołach bądź ziemniakami Hasselback. Idealnym dodatkiem będą również frytki z warzyw korzeniowych, marchewkowe puree lub groszek cukrowy. Na talerzu ze smażoną lub grillowana rybą dobrze będą wyglądać małe kokilki z pomidorową salsą, gęstym sosem z pieczonej papryki albo dipem jogurtowo-koperkowym.


Zdjęcie: Fotolia
Flądra

Flądra

Flądra (płastuga, stornia, bańtka) to jedna z najliczniej poławianych ryb w polskiej części nabrzeża Bałtyku. Ma soczyste, białe, łagodne mięso o lekko maślanym smaku. Jest chuda, oścista, lekkostrawna i zawiera mnóstwo białka. Jej smak podkreślają seler, pietruszka i białe wino. W czasie smażenia flądra chłonie bardzo dużo tłuszczu. Najwięcej wartości odżywczych ma pieczona i gotowana na parze.

Makrela

Makrela

Makrela to gatunek tłustej ryby morskiej. Produkt doskonale nadaje się do pieczenia, smażenia, gotowania, grillowania i wędzenia. Ryba stanowi również popularny składnik sałatek, past, farszów, sosów, zup i zapiekanek. Pieczoną makrelę z warzywami i ryżem można podać na obiad. Surowe mięso należy jednak skropić oliwą i oprószyć przyprawami, by było soczyste i aromatyczne. Makrela wędzona dobrze komponuje się z pieczywem. Rybę należy rozdrobnić i połączyć z posiekaną cebulą, jajkiem, ogórkiem kiszonym, szczypiorkiem i majonezem. Całość miesza się i doprawia solą oraz pieprzem.

Jesiotr

Jesiotr

Jesiotr praktycznie nie zawiera ości, ma delikatny smak i smaczny kawior. Mięso jesiotra jest najczęściej używane do zupy rybnej z koperkiem i czosnkiem lub bulionu. Można go również faszerować i przyrządzać w galarecie z dodatkiem żelatyny i gotowanych warzyw. Pieczony jesiotr z piekarnika bądź patelni będzie bardziej aromatyczny, jeśli zamarynuje się go na kilka godzin w zalewie z soku z cytryny i świeżych ziół. Jesiotra kupuje się w tuszkach lub filetach, a mięso nadaje się do wędzenia.

Pstrąg

Pstrąg

Pstrąg jest niezwykle smaczną i zdrową rybą górską. Polecany jest osobom dbającym o linie i kondycję. Zawiera on dużo łatwo przyswajalnego białka, kwasów omega-3 oraz witamin z grup A, D i E. Pstrąga w kuchni można przygotować na wiele sposobów – gotować, smażyć, dusić, grillować, a nawet wędzić. Ma delikatny smak i łączy się dobrze z wieloma składnikami, m.in. ryżem, grzybami, warzywami, owocami, a nawet innymi mięsami. Najczęściej piecze się go w całości bez panierki, w stylu sauté.

Karp

Karp

Karp to ryba słodkowodna serwowana na polskich stołach głównie w Boże Narodzenie. Tradycyjny wigilijny karp jest zazwyczaj obtoczony w mące i smażony na maśle. Inne popularne świąteczne danie to karp w galarecie podawany na zimno w formie przekąski. Znany jest także przepis na karpia po żydowsku, czyli rybę na słodko z rodzynkami i migdałami. Karpia można podawać nie tylko z okazji świąt. Na co dzień doskonale sprawdzi się karp pieczony lub karp w śmietanie.

Łosoś pieczony

Łosoś pieczony

Łosoś pieczony w piekarniku jest bardzo smacznym i lekkim daniem, które można przygotować na wiele sposobów. Pysznego łososia z piekarnika przyrządzi się, nacierając rybę marynatą z oliwy, trawy cytrynowej utartej w moździerzu, suszonej kolendry, granulowanego czosnku i soli czosnkowej. Równie smaczną potrawę uzyska się przez skropienie ryby olejem i sokiem z cytryny. Zdrowym posiłkiem jest łosoś zapiekany pod warzywami, np. pokrojoną w talarki marchewką i cukinią. Alternatywą dla ryby pieczonej tradycyjnym sposobem jest łosoś pieczony w folii.

Łosoś pieczony w folii

Łosoś pieczony w folii

Łosoś pieczony w folii jest smacznym daniem, które doskonale komponuje się z kaszami, ryżem lub ziemniakami, sezonowymi sałatkami, a także domowymi salsami. Rybę należy umyć, a następnie osuszyć papierowym ręcznikiem i ułożyć na kawałku folii aluminiowej. Łososia skrapia się oliwą, doprawia solą, pieprzem oraz rozmarynem. Aby danie nabrało smaku i aromatu, rybę obkłada się plasterkami cytryny i warzywami np. porem. Całość można oprószyć świeżym, posiekanym koperkiem lub natką pietruszki.

Łosoś

Łosoś

Łosoś jest popularną rybą morską, która słynie z różowo-pomarańczowego koloru mięsa. Produkt można piec, smażyć, gotować (w wodzie i na parze), grillować, marynować i wędzić. Ryba świetnie sprawdzi się jako składnik sałatek, past kanapkowych, sosów, zapiekanek, zup oraz farszów. Łosoś pieczony stanowi smaczne i sycące danie obiadowe. Filety z ryby należy umyć, natrzeć oliwą z sokiem cytrynowym i oprószyć solą oraz pieprzem. Mięso piecze się przez kwadrans. Łosoś pieczony dobrze komponuje się z ryżem i grillowanymi warzywami.

Dorsz

Dorsz

Dorsz jest morską rybą drapieżną. Jego mięso ma delikatny smak, sprężystą konsystencję, piękny biały kolor i jest bardzo chude. Dorsz upieczony w marynacie w formie pasty z ziół, np. natki pietruszki lub koperku, cytryny i czosnku, jest przepyszny. To najlepsza ryba do gotowania np. w bulionie warzywnym. Dorsz w galarecie z białego wina świetnie smakuje, gdy uprzednio zostanie uparowany, uwędzony lub usmażony z tymiankiem. Można go również smażyć w klasycznej panierce z mąki lub jajka i mąki oraz bułki tartej.

Okoń

Okoń

Ryba okoń zamieszkuje wody rzek i jezior. Ma ok. 60 cm długości i na ogół waży ok. 4-5 kg. Popularnym gatunkiem okonia jest okoń nilowy, inaczej okoń Wiktorii, zamieszkujący wody Afryki. Okoń doskonale smakuje po usmażeniu na maśle. Można go również piec i dusić lub przyrządzać w zalewie octowej. Z okonia można również ugotować zupę. Dobrym dodatkiem do ryby jest sałatka z fenkuła, ale też sałatka z konserwowego selera z dodatkiem ananasa i natką pietruszki. Mięso okonia można podawać polane sosem śmietanowym albo z kilkoma plasterkami cytryny.