Kuchnią litewską zachwycą się wszyscy miłośnicy mięsa i solidnych, treściwych potraw, które są wystarczające, by zaspokoić głód na wiele godzin. Charakter i kształt tradycyjnych, litewskich potraw zdeterminowany jest skomplikowaną historią Litwy. Z tego też powodu w kuchni litewskiej można odnaleźć smaki, właściwe dla kuchni polskiej, tatarskiej, białoruskiej oraz żydowskiej.

Podstawą w jadłospisie każdego Litwina są mięsa, produkty zbożowe i mleczne, dary lasu oraz miody. Północno-wschodni sąsiedzi Polski cenią sobie lokalne produkty i to z nich najczęściej przygotowują swoje ulubione dania.

Litwini szczególnie upodobali sobie różnego rodzaju przystawki, wśród, których królują warzywa i ryby. Tradycyjnej kuchni litewskiej nie sposób sobie wyobrazić bez takich warzyw, jak: ziemniaki, buraki, fasola, kapusta czy rzepa. Jedną z ulubionych, litewskich, przystawek jest chłodnik (barszcz po litewsku), który podawany jest na zimno. 

Ważnym komponentem kuchni litewskiej są potrawy mączne, wśród, których należy wyróżnić pierogi czy tzw. ceppellin, będący swojego rodzaju wariantem na temat polskich pyz. Innymi, typowo litewskimi, daniami mącznymi są czebureki (pierogi) czy kołduny (uszka z surowym nadzieniem). Innym daniem również ziemniaczanym jest kugiel, to nic innego jak babka ziemniaczana ze skwarkami, popularna także w niektórych regionach naszego kraju.

Kuchnia Litewska różni się w zależności od danego regionu, Auksztota słynie z blinów, zup, chleba, miodu. Dzukija – z kiełbasy, potraw z grzybów (zupy, sery), z kiełbas, rolada mięsnych. Suwalszczyzna –  dań z kaczki, skruzdelynasu (deser). Żmudź - to Kastinys , dania smakiem przypominające masło. Mała Litwa - to potrawy z ryb i kaczki.

Kuchnia litewska słynie z doskonałej jakości wędlin, produkowanych z wieprzowiny z dodatkiem czosnku, kolendry i czarnego pieprzu. Przypadną one do gustu szczególnie tym, którzy upodobali sobie wędliny suche, twarde i mocno wędzone.

Typowe litewskie desery przygotowywane są z lokalnych owoców, w tym przede wszystkim jabłek. Jedną z popularniejszych słodkości z Litwy są tzw. Sakotis, czyli ciasto, które swoim kształtem przypomina drzewo.

Kuchnia litewska Kategorie

Kołduny

Kołduny

Kołduny litewskie to średniej wielkości pierogi popularne również w kuchni polskiej. Tradycyjne ciasto na kołduny z mięsem robi się z mąki, jaj, masła i wody. Pierogi po litewsku nadziewane są drobno posiekaną surową wołowiną i duszoną cebulką z dodatkiem łoju wołowego oraz dobrze przyprawiane. Następnie kibiny litewskie zlepia się, gotuje w wodzie bądź rosole albo piecze i podaje samodzielnie lub w barszczu.

Babka ziemniaczana

Babka ziemniaczana

Babka ziemniaczana, inaczej babka kartoflana, to danie, które przygotowuje się ze startych surowych ziemniaków. Do ciasta dodaje się podsmażony na patelni boczek, kiełbasę oraz mąkę, jajka i przyprawy. Ziemniaczaną babkę przyprawia się czosnkiem, pieprzem, solą, ostrą papryką i majerankiem. Całość piecze się w formach keksowych. Babka ziemniaczana najlepiej smakuje na ciepło. Danie można podawać z jogurtem naturalnym, śmietaną lub sosem grzybowym, np. z kurek, borowików lub pieczarek.

Bliny litewskie

Bliny litewskie

Bliny litewskie wyglądają i smakują podobnie jak placki ziemniaczane. Przygotowuje się je z mąki, startych ziemniaków, wody oraz drożdży i smaży na oleju. Placki smaży się około 2 minuty na każdą ze stron, dbając o to, by na patelni była odpowiednia ilość tłuszczu (żeby się nie przypalały). Bliny litewskie można przygotować na słono, np. z mięsem mielonym i cebulą, albo na słodko – z cukrem pudrem, owocami, jogurtem naturalnym, śmietaną lub dżemem.

Chłodnik litewski

Chłodnik litewski

Podstawą tradycyjnego chłodnika litewskiego jest gotowana botwina, którą łączy się z kwaśną śmietaną, kefirem lub zsiadłym mlekiem. Botwinę i buraki należy dokładnie umyć, a następnie drobno pokroić (buraki w kosteczkę, liście i łodyżki botwiny posiekać). Zupę przygotowuje się na rosole lub bulionie. Po jego zagotowaniu dodaje się buraczki i grubsze łodyżki botwiny i gotuje około 15 minut. Następnie dodaje się liście i kontynuuje gotowanie. Powstały wywar należy ostudzić i dodać do niego kefir lub zsiadłe mleko, śmietanę 18%, posiekany koperek i szczypiorek oraz startego ogórka. Chłodnik z buraka i botwiny doprawia się czosnkiem, octem, solą i pieprzem. Zupę podaje się z jajkiem na twardo, smacznym uzupełnieniem są młode ziemniaczki.

Czebureki

Czebureki

Czebureki to rodzaj smażonych, płaskich pierogów z mięsnym nadzieniem. Jest to tradycyjna potrawa kuchni litewskiej. Czebureki można przygotować na obiad albo kolację. Na stolnicy należy zagnieść ciasto z mąki, wody oraz soli i rozwałkować je. Następnie z placka wycina się koła i faszeruje zmieloną baraniną. Potrawę smaży się w głębokim tłuszczu przez kilka minut. Pierogi smażone dobrze komponują się ze skwarkami i cebulką, surówką lub śmietaną.

Kindziuk

Kindziuk

Kindziuk litewski to tradycyjna wędlina litewska, nieco kwaskowata, z wyczuwalną nutą pieprzu, twarda i dojrzewająca. Spośród wędlin litewskich kiełbasa kindziuk jest najbardziej znanym przysmakiem doskonałej jakości z niską zawartością wody. Dodaje się ją do kanapek, dań z makaronem lub kaszą, kładzie na półmiskach z zimnymi wędlinami i serami. Można z niej również zrobić skwarki do pierogów, pyz, kibinów lub kartaczy – wystarczy podsmażyć kawałeczki domowego kindziuka na suchej patelni.

Kibiny

Kibiny

Kibiny to pochodzące z kuchni tatarskiej podłużne pierogi litewskie pieczone na złoto z siekanym mięsem, baraniną lub wieprzowiną. Półkruche ciasto wyrabia się rękami i nadziewa kibiny litewskie doprawionym farszem. Po upieczeniu można okrasić je tłuszczem, posypać chrupiącymi skwarkami lub podawać z czerwonym barszczem, posypane posiekaną natką pietruszki. Aby kibiny karaimskie (pierogi po litewsku) były bardziej rumiane, po ulepieniu smaruje je się pędzelkiem białkiem jaja.

Kartacze

Kartacze

Kartacze nazywa się także cepelinami. To okrągłe kluski robione z ziemniaków, mąki, jajek oraz wody, przypominające nieco tradycyjne pyzy. Farsz do kartaczy przygotowuje się z mięsa mielonego, kapusty kiszonej, kaszy gryczanej, grzybów lub białego sera, przyprawionego na słono albo na słodko. Ugotowane we wrzątku bądź aromatycznym bulionie kartacze podaje się ze skwarkami z boczku, stopionym masłem lub sosem pieczarkowym.

Polecane przepisy do kategorii Kuchnia litewska

Znaleźliśmy 76 przepisów w kategorii Kuchnia litewska

Kurczaki z agrestem

Kurczaki z agrestem

czesio czesio

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: