Sezon owocowo-warzywny w naszych warunkach klimatycznych trwa krótko, stąd zachodzi potrzeba przyrządzania przetworów. Surowce (owoce, warzywa, zioła, grzyby) przeznaczone na przetwory powinny być świeże, zdrowe i jędrne. Najlepsze przetwory otrzymamy wtedy, gdy surowce przetworzymy w możliwie najkrótszym czasie od zbioru - czyli najlepiej w dniu zbioru.
Przed przystąpieniem do przygotowywania przetworów surowce należy bardzo dokładnie umyć, osączyć na sicie, a czasami osuszyć na płótnie lub ręcznikach papierowych. Pokrojonych warzyw i owoców nie należy płukać ani wystawiać na długo na działanie powietrza i słońca. Część warzyw i owoców przed przetworzeniem wymaga blanszowania czyli zanurzenia na kilka minut we wrzątku i włożeniu do zimnej (lodowatej) wody. Blanszowanie nie powoduje utraty witamin i pozwala zachować (utrwalić) kolor.
Domowe sposoby konserwacji warzyw, owoców, ziół i grzybów możemy podzielić na:
- Suszenie - w słońcu - w piekarniku lub suszarkach do tego przeznaczonych
- Kwaszenie
- Przetwory utrwalane poprzez ogrzewanie -pasteryzacja polega na ogrzewaniu produktów w zamkniętych opakowaniach szklanych (weki, słoje typu twist-off i butelki) w temperaturze 85-90 stopni -tyndalizacja czyli 2-3 krotna pasteryzacja przeprowadzana w odstępach nie wcześniejszych niż 24 godzinnych
- Przetwory utrwalane cukrem - galaretki ucierane na zimno - dżemy - marmolady i marmoladki - powidła - konfitury
- Przetwory utrwalane kwasem (marynaty) - z użyciem octu - z użyciem kwasku cytrynowego
- Przetwory utrwalane solą - przesypywanie solą - zalewanie solanką
- Zamrażanie
Gość
pkhorzyk118
tak -ja bym odkręciła,dała nowe zakrętki i jeszcze raz pasteryzowała tylko zaraz po zagotowaniu wody wyłącz -)