Przyprawy warzywne

Podobnie jak ziołowe podnoszą walory smakowe i zapachowe potraw.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Przyprawy warzywne
Umiejętne ich stosowanie polega na odpowiednim zastawieniu i dodawaniu do potraw we właściwym momencie.

Pietruszka

Natka ma zdecydowany smak i silny zapach. Fryzowana jest bardziej dekoracyjna i ostrzejsza od natki o listach gładkich. Ze względu na wartości odżywcze powinno się ją dodawać do potraw tuż przed podaniem. Gotowany korzeń nadaje specyficzny smak wywarom z warzyw i mięs. Więcej pietruszki używa się do wywaru do gotowania ryb.

Czosnek

Jego ostry piekący smak i intensywny zapach łagodnieją pod wpływem temperatury. Dlatego do gotowania czy pieczenia należy dodawać go nieco więcej niż do potraw podawanych na zimno. Czosnek surowy dodany do dań mięsnych, sałatek i sosów wzbogaca je w witaminę C i sole mineralne. Działa konserwująco na kiszonki i marynaty. Posiekany traci "moc", lepiej jest rozcierać go z solą lub miażdżyć.

Papryka

Słodka i półsłodka podnosi smak i wartości odżywcze sałatek i surówek. Ostra jest świetną przyprawą do tłustych mięs i neutralnych w smaku warzyw (np. fasoli). Dodana do duszenia w całości nada potrawie mniej palący smak niż pokrojona i wrzucona z pestkami.

Szczypior i szczypiorek

Szczypiorek ma łagodniejszy smak niż szczypior z dymki. I jeden, i drugi podczas gotowania traci większość wartości smakowych. Szczypiorek dodaje się do sałatek, chłodników, zimnych sosów. Szczypior lepiej komponuje się z kapustą, ogórkami kiszonymi, papryką.

Seler

Łodygowy jest delikatniejszy, ale bogaty w olejki eteryczne. Nadaje surówkom lekko pikantny smak. Korzeniowy jest bardziej wyrazisty w smaku. Gotowany poprawia smak wywarów, nadaje własną nutę sałatkom. Surowy zmienia smak dania.

Pomidory

Delikatnie zakwaszają potrawy z warzyw i mies oraz sosy. Najlepiej świeżymi pomidorami lub przecierem przyprawiać potrawy już po ugotowaniu. Jeśli zaś trzeba je gotować, to możliwie krótko i na dużym ogniu.