Każda gospodyni powinna znać zasady racjonalnego przyrządzania potraw, aby stanowiły największą wartość odżywczą.
Potrawy mięsne: przyrządzamy z mięsa soczystego, elastycznego. Spożywamy gotowane, pieczone na ruszcie, duszone z patelni tylko na małej ilości dobrego tłuszczu, bez zawiesistych sosów. Na największe rozpowszechnienie zasługuje mięso z ryb oraz potrawy półmięsne.
Nabiał: racjonalnie wykorzystujemy nabiał spożywając mleko, sery, maślanki, serwatki, jajka. Zamiast drogich wędlin częściej stosujmy do chleba sery, twaróg w połączeniu z warzywami sezonowymi(rzodkiewka, szczypiorek, pomidor, ogórek). Twaróg należy wykorzystać jako dodatek do klusek lub, jako składnik pierogów ruskich, leniwych, pierogów z dodatkiem ziemniaków. Jaja stosujemy raczej jako składnik potraw. Spożycie jaj nie powinno przekraczać 3-4 sztuk tygodniowo.
Produkty zbożowe i nasiona strączkowe: warzywa stanowią grupę produktów za mało docenianą przez szeroki ogół społeczeństwa .Powinniśmy zwiększyć spożycie szpinaku, fasoli szparagowej, dyni, brokuł i czarnej rzodkwi. Przyrządzając potrawy z warzyw gotowanych i surówek, należy przestrzegać ogólnych wskazań, które chronią ich wartość odżywczą i zabezpieczają właściwe warunki higieniczne. Przed oczyszczeniem trzeba warzywa starannie umyć i opłukać pod bieżącą wodą.
Do czyszczenia warzyw i owoców używamy nierdzewnych narzędzi. Jarzyny korzenne należy obierać jak najcieniej, aby nie zniszczyć warstwy komórek najbogatszych w składniki odżywcze, znajdujących się najbliżej skórki.
Zmniejszenie spożycia tłustych i ciężkostrawnych potraw mięsnych, zup gotowanych na wywarach z kości, zawiesistych sosów, nadmiaru tłuszczów zwierzęcych, przyczyni się do zachowania zdrowia na długie lata.
Poznaj listę lekkostrawnych dań >>>