Jeśli mamy możliwość wyboru, najlepiej wybrać tę rzodkiewkę pochodzącą z upraw gruntowych. W sklepach przede wszystkim znajdziemy te szklarniowe. Najlepiej zbierać te, które mają małe bulwy, gdyż zawierają o wiele mniej związków azotowych niż te większe. Oczywiście najlepsze są te, bez śladów gnicia i pleśni. Liście każdej bulwy powinny być zielone.
Rzodkiewki należy zużyć po zerwaniu po 2-3 dniach. Najlepiej przechowywać je w lodówce.
ODMIANY
Istnieje wiele odmian rzodkiewki. Do tych najpopularniejszych zaliczymy:
- czarna rzodkiew- jest najzdrowsza. Dobra jako dodatek do surówek i sałatek.
- żółta rzodkiew- do past, najlepsze jajeczne i z sera białego. Jej miąższ jest bardzo pikantny. Jeśli nie chcemy, aby straciła ostrość, nie powinnismy jej dusić i piec.
- czerwona rzodkiew- jedna odmiana ostra, inna łagodna. Dobra do koktajli i sałatek.
- japońska odmiana- dobra do duszenia, kwaszenia i marynowania. Ma ostry smak. Może nawet ważyć ponad 40 kg.
Rzodkiewka idealnie pasuje jako dodatek do sałatek, surówek, dipów, czy koktajli. Ponadto fantastycznie komponuje się smakowo z kaszą, gulaszami, czy ryżem. Można z nią przygotować pyszne zapiekanki. Oprócz tego jej liście smakują doskonale w sałatkach. Można nią także ozdabiać pyszne dania.
ZDROWA
Bulwy rzodkiewki są bardzo zdrowe i tak jak wspomniałam na samym początku, mało kaloryczne. Nie powinny jej jeść osoby z wrzodami, chorobami wątroby i dwunastnicy.
Rzodkiewka doskonale wzmacnia układ nerwowy, wspomaga serce, poprawia odporność, odchudza i oczyszcza nasz organizm z toksyn. Dodatkowo wzmacnia włosy i paznokcie, a także poprawia pracę naszych nerek.
Jak sami widzicie. Nic tylko się nią zajadać, gdyż jest naprawdę bardzo zdrowa.
Zobacz: encyklopedię żywienia dziecka >>>