Schab po warszawsku

  • 3

Schab po warszawsku, czyli mięso w galarecie to pomysł na pyszny i odświętny obiad dla całej rodziny. Nie wiecie jak przyrządzić tę sztukę mięsa? Zobaczcie jak wygląda w naszym wydaniu!

         
ocena: 4/5 głosów: 7
Schab po warszawsku
fot. Fotolia
Co wiemy o schabie?

Schab to mięso pozyskiwane z tuszy świńskiej, a dokładnie z odcinka piersiowo–lędźwiowego. Ten rodzaj mięsa jest jednym z najchudszych elementów wieprzowiny, gdyż zawartość tłuszczu wynosi w nim tylko od 5 do 10%! Schab jest doskonałym źródłem żelaza a także witaminy B1, B2, B3, B6!

Schab to mięso, które najczęściej wędruje na stoły pod postacią kotletów, ale w ostatnich latach tę część mięsa także gotujemy, zapiekamy, dusimy, faszerujemy a nawet podajemy w galarecie!

Schab

Zdjęcie: Fotolia

Dlaczego po „warszawsku”?

Schab po warszawsku, jak wskazuje nazwa, wywodzi się z się ze stolicy. Przysmak ten powstał w jednej z restauracji mieszczącej się obecnie na Starym Mieście w Warszawie. Kucharz owej restauracji przygotowywał zimne nóżki i postanowił, że nadmiar wywaru mięsnego wykorzysta do oblania pokrojonego na plastry schabu. Powstała galareta sprawiła, że schab stał się bardzo delikatny i smaczny. Mięso w takiej postaci tak zasmakowało gościom, że do dziś jest serwowane w wielu restauracjach tego miasta!

Przepis na schab po warszawsku w ostatnim czasie został zmodernizowany przez panie domu i często podawany jest w okresie Wielkanocy z chrzanowo–jajecznym nadzieniem!

Jak zrobić schab po warszawsku?

Aby uzyskać smaczny i soczysty schab, należy odpowiednio przygotować i doprawić sztukę mięsa. Prace zaczynamy od umycia schabu, natarcia go miękkim masłem, czosnkiem, jarzynką, majerankiem, solą morską i pieprzem. Następnie należy umieścić go na głębokiej blaszce i zalać ciepłą wodą (tak, aby zanurzone było 3/4 mięsa) lub bulionem rosołowym z dodatkiem pieprzu, soli i kilku ząbków czosnku. Tak przygotowany schab pozostawiamy na blaszce ok. 20 minut.

Po upływie wyznaczonego czasu, mięso wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy je przez 1,5h w temperaturze 200 stopni. Po ostygnięciu schabu kroimy go w plastry, dekorujemy ugotowanymi jajami, marchewką, natką pietruszki czy owocami i zalewamy bulionem mięsnym z dodatkiem żelatyny.

Jeśli chcecie przygotować wersję z chrzanowo–jajecznym nadzieniem, odciśnijcie wodę z chrzanu (może to być chrzan w słoiku zakupiony w sklepie), dodajcie do niego 2 łyżki miękkiego masła i dokładnie utrzyjcie. Po dokładnym zmieszaniu do masy dodajcie kilka ugotowanych i ostudzonych żółtek.

Zimny schab pokrójcie w taki sposób, aby powstały w nim kieszonki (pierwszy ruch nożem dochodzi do deski, kolejny nie dochodzi i tak dalej). W wyciętych kieszeniach umieszczajcie chrzanowo–jajeczna pastę. Całość można udekorować szczypiorkiem lub natką pietruszki, a następnie zalać mięsnym auszpikiem!

Schab po warszawsku Schab w galarecie Schab po warszawsku

Zdjęcia: Fotolia

Nasze przepisy na schab po warszawsku

Schab to mięso często wykorzystywane w kuchniach świata. Zbliżający się czas wielkanocny szczególnie sprzyja powstawaniu nowych pomysłów i smacznych rozwiązań dotyczących tego gatunku mięsa. Wśród naszych przepisów znajdziecie znakomitą recepturę na schab faszerowany jajkiem pokryty galaretą oraz schab po warszawsku z dużą ilością aromatycznej natki pietruszki!

Mięso to bardzo istotny element naszej diety, korzystajcie wiec z naszych przepisów i przygotujcie je w ciekawych odsłonach! Pamiętajcie, ze każda dodana przez Was receptura, liczyć może na cenne wirtualne wymienne na nagrody!