Sezon na strączki

  • 1

Nasiona roślin strączkowych poza wysoką wartością odżywczą, mają też tę zaletę, że da się z nich przygotować naprawdę pyszne potrawy. Masz apetyt na strączki? Zobacz przepisy.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Sezon na strączki
fot. Fotolia
Nasiona roślin strączkowych są traktowane jako zamiennik mięsa (zwłaszcza w diecie wegetariańskiej). I słusznie, bo mają podobną wartość odżywczą. Suche nasiona zawierają 20-30 proc. białka (mięso przeciętnie ma go 20 proc.!), sporo żelaza i witamin z grupy B.

Aby dostarczyły naszemu organizmowi kompletu niezbędnych aminokwasów, warto zestawiać je z jajami, mlekiem czy przetworami zbożowymi. W odróżnieniu od pokarmów pochodzenia zwierzęcego, strączki nie zawierają cholesterolu ani szkodliwego tłuszczu, za to stanowią doskonałe źródło błonnika. Poza tym mają właściwości prozdrowotne: obniżają poziom tzw. złego cholesterolu we krwi i działają przeciwmiażdżycowo, regulują poziom cukru, obecne w soi substancje zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Warto więc pamiętać o nich w codziennej diecie.

 

FASOLA
Biała, czerwona, Piękny Jaś - to jej najpopularniejsze odmiany. W zależności od wielkości wymaga 8-12 godz. namaczania.

SOCZEWICA
Można kupić zieloną, brązową i czerwoną. Nie wymaga namaczania. Czerwona jest łuskana i rozgotowuje się już po 25 min.

Kluski nadziewane soczewicą (autor jaNina) oraz Sojowy łosoś z soczewicą i szpinakiem (autor Cukiereczek13)CIECIERZYCA
Po ugotowaniu ma orzechowy smak i mączystą konsystencję. Posiada grubą skórkę, więc wymaga ok. 10 godz. namaczania.

GROCH
Dostępny jest zielony, żółty i łuskany. Łuskanego nie trzeba moczyć, rozgotowuje się po 50 min. Niełuskany najlepiej moczyć przez noc.

Polecamy przepisy:
Grochówka na wędzonce (autor thegrooba) oraz Pomidorowy groch (autor Beatris)SOJA
Najpopularniejsza jest żółta, ale można też kupić czarną i czerwoną. Przed gotowaniem należy moczyć ją co najmniej 8 godzin.

BÓB
Świeży i gotowany mają takie samo zastosowanie - są dobre na przekąskę, pastę, jako dodatek do zup i sałatek. Przed gotowaniem wymaga długiego namaczania,10-12 godz.Tekst: Renata Materlińska/Przyjaciółka/Zdjęcia Fotolia, użytkownicy serwisu