Siła ciasta rośnie w drożdżach

Bardzo popularny dodatek do ciast. To od niego, jako głównego składnika ciast powstała znana wszystkim nazwa - ciasta drożdżowe.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Siła ciasta rośnie w drożdżach
fot. Fotolia

Drożdże, bo oczywiście o nich mowa, znane są najczęściej w formie gotowej do pieczenia. Dodatkowo znane są też: piwne, winne, czy kefirowe. Jak same nazwy wskazują, piwne używane są do ważenia piwa, natomiast winne do ich produkcji.

WARTOŚCI ODŻYWCZE I WITAMINY
Drożdże piekarskie zawierają witaminę A, B1, B2 i B6 oraz niewielkie ilości witaminy C.
Dodatkowo mają kwas foliowy i niacynę oraz duże ilości składników mineralnych: potasu, fosforu, sodu, czy wapnia. Świeże drożdże są też dostarczycielem białka do naszego organizmu. Drożdże winne i piwne dostarczają dużo chromu i selenu. Mają też duże ilości witamin B i H, a także kwasu foliowego i pantotenowego.

NA CO POMAGAJĄ
Drożdże mają szerokie zastosowanie. Zawarty w nich selen zapobiega powstawaniu nowotworów, biotyna wspomaga produkcję kwasów tłuszczowych, natomiast cynk wspomaga leczenie prostaty. Drożdże zawierają dużo składników mineralnych, które pomagają w leczenie trądziku i łojotoku. Hamują wypadanie włosów, pobudzają przemianę materii. Poprawiają też naszą koncentrację i dzięki nim czujemy się spokojniejsi. Chrom, zawarty w drożdżach, obniża chęć spożywania słodyczy. W przypadku drożdży spożywanych w postaci napoju, należy pamiętać, by najpierw zalać ja wrzącą wodą.

RÓŻNICE MIĘDZY DROŻDŻAMI UŻYWANYMI W KUCHNI
Drożdże używane w kuchni występują w dwóch postaciach: świeże i instant. Te pierwsze, używane są do ciężkich ciast. Aby je dodać do ciasta, najpierw należy zrobić z nich rozczyn (drożdże mieszamy z mlekiem i mąką). Natomiast drożdże instant dodaje się do ciast lekkich i trzeba je wymieszać z sypkimi składnikami, gdyż pod taką też postacią występują.

Warto używać drożdży w kuchni, gdyż ciasta z nich są naprawdę pyszne.



Zapoznaj się z innymi, ciekawymi informacjami na temat drożdży. >>>