Smażone warzywa - smak i zdrowie

  • 2

Można podawać je na wiele sposobów - z surówkami, z różnymi sosami czy ze śmietaną. To smaczna alternatywa dla tradycyjnie gotowanych warzyw.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Smażone warzywa - smak i zdrowie
fot. Fotolia
Umyte i obrane warzywa kroimy w grube krążki, np. cebulę, pomidory, bakłażany. Oprószamy mąką albo zanurzamy w cieście gęstszym niż na naleśniki i smażymy z obu stron na rozgrzanym tłuszczu (najlepiej oleju), aż do uzyskania złotego koloru.

Ziemniaki surowe, obrane, opłukane i osączone na ściereczce kroimy w słupki, talarki lub nieduże cząstki. Następnie smażymy w dużej ilości tłuszczu (najlepiej aby objętościowo było go cztery razy tyle, ile ziemniaków), najlepiej w dużym rondlu.

Natomiast ziemniaki smażone w małej ilości tłuszczu, kładziemy na patelnię, na silnie rozgrzany olej. Ważne, aby smażyć je partiami. Ziemniaków kładziemy tylko tyle, aby tworzyły jedną warstwę, rumieniąc je na złoty kolor z dwóch stron.

Potrawy z surowych warzyw sporządzamy z masy surowej. Warzywa ścieramy na tarce o drobnych oczkach, kładziemy łyżką na rozgrzany tłuszcz - formujemy placki i smażymy z obu stron na złoty kolor.

Z warzyw gotowanych przyrządza się kotlety, krokiety, formuje w bułce tartej i smaży z dwóch stron, na patelni, na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Podczas smażenia na powierzchni potrawy tworzy się chrupiąca skórka, która chroni potrawę przed utratą płynnych substancji, z zewnątrz zaś uniemożliwia przenikanie nadmiernej ilości tłuszczu do potrawy.

Do smażenia warzyw stosujmy dobrze rozgrzany tłuszcz, który nie będzie wsiąkał do naszej potrawy.
Podajemy je najczęściej z różnymi sosami, jednak aby podnieść wartości odżywcze i witaminowe, najlepiej zamienić sosy na surówki.

Smażone warzywa są ciężkostrawne, przez co nie powinny być przyrządzane zbyt często; mogą stanowić natomiast urozmaicenie jadłospisu.