Sól - obniżamy jej zawartość w posiłkach

Kilka wskazówek jak wyeliminować sól z naszego menu.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Sól - obniżamy jej zawartość w posiłkach
Rekomendowana ilość soli spożywanej na dobę wynosi 2300 mg. Osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem muszą obniżyć spożycie soli do 1500 mg na dobę. Tymczasem osoba nie zwracająca uwagi na zawartość soli w produktach spożywczych może spożywać jej znacznie za dużo, nawet 3000-5000 mg na dobę!

Zatem gdzie kryje się sól? Aż 77% soli spożywanej przez nas znajduje się w przetworzonej żywności, 12% występuje naturalnie w jedzeniu, 6 % to sól którą solimy np. kanapki, a 5% jest dodawana przez nas podczas gotowania posiłków. Wynika to z prostego faktu - sól dodawana jest przez producentów żywności jako konserwant, oraz dla wzbogacenia smaku.

Najlepszym sposobem aby ograniczyć pobór soli jest czytanie etykiet na produktach. Oto niektóre produkty które mają wysoką zawartość soli: Gotowe sosy sałatkowe, słone przekąski, serek topiony, potrawy puszkowane, mrożone zupy, pizze i zapiekanki. Zatem dobrze jest gdy unikamy tych produktów, a zamiast tego sięgamy po pełnoziarniste pieczywo, owoce oraz warzywa.