W zależności od tego, jak pasztet ma być podany, musi zostać odpowiednio przygotowany i doprawiony. Pomimo swojej wykwintności, jest to sztuka dość prosta.
By przyrządzić pasztet, musimy zdecydować, z jakiego mięsa chcemy go przygotować. Gama jest dosyć szeroka – może to być mięso wieprzowe, cielęce z drobiem, boczkiem czy wątróbką, podroby, ryby, owoce morza i warzywa lub mięso królicze. Oczywiście możemy je ze sobą łączyć. Początkującym zaleca się nie stronić od dodatku zmielonego boczku, słoniny lub innych tłustości. Bardziej wprawieni mogą próbować robić pasztety z mniejszą zawartością tłuszczu, ale w takim przepisie trzeba ten tłuszcz czymś zastąpić, a sam pasztet piec najlepiej w kąpieli wodnej, żeby się nie przypalił.
W świecie antycznym, pasztety przygotowywano najczęściej z wieprzowiny, doprawiając przyprawami o bardzo intensywnych aromatach, a ulubionym dodatkiem były ptasie języki. Trochę później, bo w średniowieczu coraz częściej wybierano mięso drobiowe, dziczyznę, języki owiec, a także ryb. Także wówczas modne stało się zapiekanie masy pasztetowej w cieście.
Czytaj więcej w dziale Wielkanoc na kuchnia.wieszjak.pl
Świąteczne pasztety
Autor: Beata Jasina Nie ma to jak pasztet domowej roboty.
ocena: 5/5 głosów: 1