Symboliczne pisanki

  • 1

To symbol nowego życia i jeden z najważniejszych elementów tych świąt. Ozdabianie jajek może przynieść wiele radości całej rodzinie - sposobów zdobienia jest wiele. Znajdź najlepszy dla siebie!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Symboliczne pisanki
fot. Fotolia

Do Świąt Wielkanocnych podchodzimy raczej z dystansem - często wydaje nam się, że święta Bożego Narodzenia są ważniejsze, lecz jest to nieprawda. Dlaczego? Najprościej można to wytłumaczyć faktem, że rodzi się każdy, a zmartwychwstał tylko Jezus. Jajko symbolizuje nowe życie, dlatego też pisanki są głównym i charakterystycznym symbolem tych świąt.

Pięknie ozdobione jajka są podstawą każdego koszyczka niesionego w Wielką Sobotę aby poświęcić pokarmy. W każdym domu, zgodnie z tradycją, dekoruje się jajka według konkretnej metody zdobienia ale warto czasem spróbować czegoś nowego, co pozwoli nam pobudzić fantazję.

W moim domu przygotowywaniem koszyka do święcenia zajmowała się mama, a ja razem z tatą i rodzeństwem ozdabialiśmy jajka. Można to zrobić na wiele sposobów, postaram się przybliżyć Wam kilka metod.

1. Jaja można ozdobić przy pomocy wosku: ugotowane jajko należy pochlapać lub polać nierównomiernie roztopionym woskiem a następnie zabarwić w roztworze z barwnikiem. Zaschnięty wosk oderwać i piękna pisanka gotowa.

2. Pisanki malowane farbkami lub pisakami: jeżeli chcemy stworzyć fajny i ciekawy wzorek, należy ugotować jaja w skorupkach cebuli a następnie pisakami lub farbkami starannie pomalować wzorki.

3. Wydrapywanki to metoda do której trzeba podejść z delikatnością i uważać - jak to z jajkiem zazwyczaj bywa. Ugotowane jaja trzeba zabarwić na odpowiednie kolory a następnie przy pomocy nożyka wydrapać wzorek na skorupce; można stworzyć naprawdę piękne arcydzieła.

4. Oklejanie jajek: w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju folie na pisanki, które w mgnieniu oka pozwolą nam na stworzenie pięknych i bajkowych ozdób.

Jest jeszcze mnóstwo metod, jakich można użyć do stworzenia pięknej pisanki ale przede wszystkim zawsze należy pamiętać o tym, aby  przygotowywać je dopiero w sobotę rano - jaja, które zostaną poświęcone powinny zostać zjedzone, więc zadbajcie o ich świeżość (i elegancję, oczywiście).

Sprawdź pomysły na oryginalne pisanki!