Warzywa kapustne

Warzywa kapustne znamy wszyscy. Jednak często nie jesteśmy świadomi ich znaczenia w żywieniu i zdrowotności dla organizmu.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Warzywa kapustne
Warzywa kapustne znamy wszyscy. Jednak często nie jesteśmy świadomi ich znaczenia w żywieniu i zdrowotności dla organizmu. Ich olbrzymia różnorodność sprawia, że częścią jadalną mogą być zarówno liście (kapusta głowiasta biała, czerwona i włoska kapusta pekińska i chińska, jarmuż), maleńkie główki zwiniętych liści (brukselka), skrócona mięsista łodyga (kalarepa), a także kwiatostan (róże brokuła i kalafiora).

Są smaczne, zdrowe i odznaczają się wysokimi walorami odżywczymi. Zawierają wszystkie podstawowe witaminy (A, C, komplet witamin z grupy B, a także w niewielkich ilościach E, K i PP). Np. spożycie 150 g brokuła pokrywa dzienne zapotrzebowanie a witaminę A, B1, C.

Bogate są również w sole mineralne – wapnia, potasu, magnezu, fosforu, żelaza (jarmuż), siarki oraz rzadko spotykany arsen, jak również niezbędne do życia enzymy i niewielkie ilości białka. Zawierają ponadto karotenoidy, które przeciwdziałają tworzeniu się komórek rakowych i neutralizują szkodliwe toksyny w organizmie.

Tylko w warzywach kapustnych znajduje się sulforafan, który przeciwdziała rozmnażaniu się zmutowanych komórek nowotworowych. Szczególnie jest go bardzo dużo w kiełkach brokuła. Są niskokaloryczne i nietuczące, działają odwadniająco na organizm (słynna dieta kapuściana). Posiadają właściwości lecznicze – sok ze świeżej kapusty łagodzi skutki owrzodzenia żołądka i dwunastnicy oraz pomaga przy miażdżycy tętnic. Niedawne badania wykazały, że brokuł może łagodzić powikłania cukrzycy, chronić przed chorobami serca. Częste spożywanie warzyw kapustnych zapobiega wielu nowotworom m.in. rakowi piersi, pęcherza moczowego, płuc oraz układu pokarmowego.

Mają działanie wzmacniające i uodparniające organizm na przeziębienia i różnego rodzaju infekcje. Wg medycyny ludowej liście kapusty przykładane na stłuczone miejsca likwidują opuchliznę. Dlatego tak ważne jest, aby w naszym codziennym jadłospisie nie zabrakło warzyw kapustnych.

Możemy je spożywać na wiele sposobów – w stanie surowym jako dodatek do różnego rodzaju surówek i sałatek, gotowane, w zupie, mrożone, kiszone. Wszystko zależy od naszej inwencji. Pamiętajmy tylko, że wszystkie składniki zawarte w warzywach wrażliwe są na wysokie temperatury, toteż czas gotowania należy ograniczyć do minimum, a spożywać je najlepiej jako surowe, lub lekko przetworzone.