Bakłażan, garstka informacji

Bakłażana rzadko można spotkać w Polsce w formie grillowanej, a przecież równie dobrze smakuje właśnie pod tą postacią.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Bakłażan, garstka informacji
fot. Fotolia

To bardzo ciekawe w wyglądzie warzywo, kryjące się pod wieloma nazwami, smakuje jak żadne inne. Możemy go nazwać oberżyną, gruszką miłosną, jajkiem krzewiastym, czy psianką podłużną. Bakłażan do niedawna był warzywem egzotycznym. Dziś na szczęście cieszy się u nas ogromną popularnością.

Kupując bakłażana należy sięgać po dojrzałe warzywo czyli, aby było niezbyt twarde. Skórka powinna być błyszcząca oraz napięta. Aby pozbawić go goryczy oraz części wody, młode oberżyny przed przyrządzeniem należy posolić, następnie chwilę odczekać, aby puściły sok, później opłukać oraz osuszyć. Będą bardziej zwarte, a także wchłoną mniej tłuszczu podczas smażenia.

Bakłażan nadaje się idealnie do greckiej musaki, czy zapiekanek. Doskonale sprawdzi się w pomyśle na smażone kotlety. Bakłażana można dusić z czosnkiem i cebulą, a także panierować. Nadaje się do faszerowania.

Poza walorami smakowymi bakłażan jest równie dobroczynny dla naszego zdrowia.
Zawiera dużą ilość potasu, wapnia, żelaza, fosforu oraz witaminy A i C, a także witamin z grupy B i błonnika.
Niby jest niskokaloryczny, jednak smażony pochłania duże ilości tłuszczu. Warto go spożywać po kuracji antybiotykowej, ponieważ ma działanie odtruwające. Obniża także poziom cholesterolu we krwi.

Nie należy go jeść w nadmiernych ilościach, gdyż jest ciężkostrawny. Nie powinno podawać się go małym dzieciom, osobom starszym oraz kobietom w ciąży, ponieważ warzywo to powoduje wzdęcia, gazy oraz jak wcześniej wspomniałam jest ciężkostrawny.
Często mówimy na to warzywo, że zapewnia nam długowieczność, ale ile w tym prawdy? Nie wiadomo.


Odkryj tajemnice bakłażanu! >>>