Warzywne sekrety cz.II

  • 1

Zapraszam do przeczytania kolejnej części mojego warzywnego mini-przewodnika. Jak przygotowywać buraki? Co zrobić, aby odświeżyć sałatę? Odpowiedzi szukajcie w artykule!

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Warzywne sekrety cz.II
fot. Fotolia
Buraki. Będą miały piękną barwę i wyrazisty smak, jeśli zamiast gotować je w wodzie, upieczemy w piekarniku. Buraki należy przedtem umyć i zawinąć w folię aluminiową. Piec do miękkości. Z dobrze upieczonych buraków skórka sama schodzi po przejechaniu dłonią. Ręce doczyścimy kwaskiem cytrynowym.

Grzyby. Ugotowane pieczarki należy skropić delikatnie sokiem z cytryny, dzięki czemu nie ściemnieją. Młodych pieczarek nie trzeba obierać przed gotowaniem, wystarczy tylko dokładnie je umyć. Grzyby suszone można zmielić i używać do zup i sosów.

Warzywa strączkowe, takie jak groch, fasola, ciecierzyca przed gotowaniem należy namoczyć na kilkadziesiąt godzin w zimnej wodzie. Ziarenka , które wypłyną należy wyrzucić. Przyśpieszy to proces gotowania.

Marchew. Do surówki z marchewki można dodać odrobinę soku z pomarańczy, surówka będzie smaczniejsza. Marchewek nie przechowuje się z nacią. Aby poprawić smak gotowanej marchwi, należy dodać soku z jabłek.

Pomidory. Pomidorów nie należy przechowywać razem z innymi warzywami i owocami, bo szybciej się psują. Aby łatwo zdjąć skórkę z pomidorów należy włożyć je do wrzątku i zahartować zimną wodą.

Sałata. Aby szybko odświeżyć zwiędłą sałatę, trzeba włożyć ją na kilka minut do miski z zimną wodą z sokiem z cytryny.

Ziemniaki. Młode ziemniaki powinno wrzucać się do gorącej wody, stare z kolei zaczynać gotować w zimnej. Niezależnie od tego, które gotujemy, najlepiej solić je dopiero po ugotowaniu.

Aby przyśpieszyć proces gotowania należy dodać odrobinę masła. Dodatkowo będą bardziej aromatyczne, jeśli do wody doda się ulubione zioła; można także dodać ząbek czosnku lub liść laurowy.

Polecamy: Czy wiesz jak uprościć sobie pracę podczas obierania warzyw?